Sylwia pochodzi z małej miejscowości. Do Warszawy przyjechała w 2003 r. na studia w Akademii Pedagogiki Specjalnej. Chciała zostać pracownikiem socjalnym. W trakcie nauki uświadomiła sobie, że nie bardzo nadaje się do tego zawodu i wybrała doradztwo zawodowe. Obroniła się w październiku 2006r. Kiedy miała już dyplom w kieszeni, zaczęła szukać pracy. Trafiła do Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych (CKON) prowadzonego przez Fundację na rzecz Transportowych Usług Specjalistycznych (TUS).
Centrum Karier Osób Niepełnosprawnych powstało w 2005 r. – Zajmujemy się aktywizację zawodową naszych klientów i przygotowaniem ich do poruszania się na rynku pracy – wyjaśnia Agnieszka Żychalak z Fundacji TUS, koordynatorka projektu CKON.
Działalność Centrum oparta jest głównie na bezpośrednim kontakcie z osobami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z woj. mazowieckiego. W CKON-ie osoba niepełnosprawna, której potrzebna jest pomoc, uzyskuje ją w jednym miejscu. Wystarczy, że się zarejestruje. Potem, w zależności od potrzeb, może skorzystać z konsultacji doradcy zawodowego lub prawnika i dobrać odpowiednią ofertę pracy (konsultacje udzielane są także telefonicznie i e-mailowo). Gdy podopieczni CKON-u zostają zatrudnieni, Centrum nadal utrzymuje z nimi kontakt..
Sylwia zarejestrowała się w Centrum pod koniec 2006 r. – Zaczęliśmy szukać dla niej pracy biurowej, gdyż miała dobre kwalifikacje do jej wykonywania. Skończyła liceum o profilu administracyjno-biurowym i studia. Potem okazało się, że potrzebujemy stażysty do CKON-u. Zaproponowaliśmy tę pracę Sylwii, a ona się zgodziła – opowiada Aneta Olkowska, doradca zawodowy Centrum.
Na początku Sylwia zajmowała się kontaktami z osobami przychodzącymi do CKON-u. Pomagała wypełniać ankiety rejestracyjne albo dzwoniła do klientów, umawiając ich na konsultacje. Po kilku tygodniach zaczęła sama wyszukiwać oferty pracy z bazy Fundacji i dopasowywała je do konkretnych osób. Potem kontaktowała się z nimi i przekonywała, że to odpowiednie dla nich zajęcie.