Ksiądz Piotr Natanek: Krucjata z pustelni

Ostrzega przed szatańskim żelem do włosów i "Gwiezdnymi wojnami". Zwierzchnicy zakazali mu wykładów na uczelni

Publikacja: 06.06.2011 21:37

Pustelnia Niepokalanów ks. Piotra Natanka w Grzechyni koło Suchej Beskidzkiej

Pustelnia Niepokalanów ks. Piotra Natanka w Grzechyni koło Suchej Beskidzkiej

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

– Podobno słuchanie jego kazań to grzech – mówi zaniepokojona mieszkanka wioski Grzechynia, gdzie powstała pustelnia ks. Piotra Natanka. – Nie byłam u niego dawno. To daleko od nas, na uboczu. Mieszkańcy wsi do pustelni raczej nie zaglądają.

– Nie odwiedzałam tego miejsca ze dwa lata – mówi też Kazimiera Moćko, sołtys Grzechyni.

– Życzylibyśmy sobie trochę innej reklamy, choć dzięki księdzu nazwa Maków Podhalański częściej ostatnio pojawia się w mediach. Od tej pustelni nie przybywa nam turystów – mówi Paweł Sala, burmistrz miasta. – Ale ksiądz u miejscowych nie budzi tyle emocji, co u ludzi z zewnątrz. Pustelnia istnieje wiele lat i nie było o niej głośno.

"Wiedz, że coś się dzieje"

Głośno o ks. Natanku zrobiło się za sprawą jego płomiennych kazań. Klip, na którym instruuje rodziców, jak rozpoznać, czy dzieci zbliżają się do szatana, zrobił w Internecie furorę.

"Jeśli u twojego syna na głowie jawi się żel, poźniej irokezy, to już wiedz, że tam się bardzo mocno coś burzy" – mówi 51-letni dziś kapłan. Jako wyznaczniki bliskich kontaktów ze złem wylicza też malowanie paznokci na jaskrawe kolory, słuchanie techno czy heavy metalu. A do okultystycznych praktyk zalicza m.in. dalekowschodnie sztuki walki, akupunkturę czy "Gwiezdne wojny".

Internautów bawi to kazanie, które odbierają jako przerysowane. Ale u krakowskich zwierzchników księdza jego działalność wzbudziła obawy.

"(...) rozpowszechnia dziwne i nieprawdziwe teologicznie poglądy" – napisali w maju w specjalnym oświadczeniu kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskupi pomocniczy diecezji krakowskiej. Wytknęli, że "wyolbrzymia zagrożenia, ucieka się do apokaliptycznych wizji, niepotwierdzonych prywatnych objawień, głosi ocierające się o śmieszność tezy, które mają niewiele wspólnego z wiarą katolicką i ze zdrową pobożnością. Kwestionuje przy tym autorytet Pasterzy Kościoła, którzy nie zgadzają się z jego indywidualną, zniekształconą wizją świata i zbawienia".

Kapłanowi zabroniono wykładów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie pracował, i głoszenia kazań.

Już w 2009 roku poglądami kapłana zajmowała się powołana przez metropolitę krakowskiego komisja teologiczna. W marcu 2010 roku zakazano mu działalności duszpasterskiej poza swoją parafią.

– W episkopacie widzi masonów, zaprzecza też np., by Izrael był narodem wybranym. Szkodzi Kościołowi – komentuje ks. Robert Nęcek, rzecznik kurii krakowskiej, do której spływały skargi na kapłana.

Wakacje bez kart i hełmofonów

Niedawno ks. Natanek rzucił klątwę na dziennikarzy TVN 24, którzy przyjechali nakręcić reportaż o jego pustelni. Z mediami od dawna nie rozmawia.

A pełna baszt, daszków i dobudówek, otoczona drewnianym ogrodzeniem "twierdza" księdza była kiedyś miejscem otwartym. Tu lubiany przez młodzież kapłan z gitarą organizował m.in. wakacyjne obozy.

– Nie słyszałem wtedy o kontrowersjach. Nie chcę oceniać księdza, ale po komunikacie kurii poczuł się chyba osaczony – twierdzi burmistrz Sala.

– Ludzie chętnie słuchali jego kazań. Był pełnym zapału duszpasterzem młodzieży. Organizował wyjazdy do Grzechyni czy do Radia Maryja – wspomina ks. Leopold Witek z parafii św. Antoniego w Bronowicach, gdzie ks. Natanek pracował.

Teraz w pustelni mieszkają z nim tylko osoby najbliższe, w tym rodzina. Co nie znaczy, że nie można zajrzeć do wnętrza. Choćby po to, by sfotografować stojący tu monumentalny posąg Chrystusa Króla w otoczeniu dwóch aniołów, z których jeden mieczem niszczy głowę szatana.

Nikt nie goni ciekawskich z widłami. Robotnicy, którzy pracują w pustelni, bo jej wnętrze przypomina plac budowy, informują jednak, że księdza nie ma, a o organizowanym tu wakacyjnym wypoczynku niczego nie wiedzą.

– Nie ma już obozów dla młodzieży. Są spotkania rolnicze w gospodarstwie agroturystycznym, na które przyjechać mogą rodzice z dziećmi – informuje mieszkanka pustelni.

To gospodarstwo agroturystyczne należy do rodziców ks. Natanka. Podany na stronie regnumchristi.com.pl telefon jednak milczy. Z zamieszczonego tam regulaminu dowiedzieć się można, że wakacyjny pobyt w Grzechyni "ukierunkowany jest na wychowanie katolickie i narodowe", a "telewizory, magnetofony, radia, karty i gry na baterie oraz "hełmofony" w razie wykrycia zostaną odebrane właścicielowi i zniszczone".

Organizator wypoczynku nie przewiduje też "uczestnictwa dzieci i młodzieży z przypadkami patologii społecznej".

Matka Boska na fladze Unii

– Ja was muszę doprowadzić do nieba. Choćbyście nie chcieli, to was chwycę za kark i wepcham. Bo na tym polega istota bycia pasterzem – mówi ksiądz do wiernych podczas kazań.

Ale oprócz walki z szatanem i wpychania wiernych do nieba kapłan ma jeszcze jedną wielką ideę – intronizacji Chrystusa na króla Polski.

Do tego nawoływała mistyczka pochodząca z Jachówki, z okolic Grzechyni. Kościół nie potępił poglądów tej zmarłej w 1944 roku pielęgniarki. Przeciwnie, trwa jej proces kanonizacyjny.

Ksiądz Natanek apeluje więc, by politycy i duchowni dokonali intronizacji Chrystusa na króla Polski, bo to szansa na powstrzymanie czekających Europę kataklizmów.

Aby grzeszny kontynent ocalić, kapłan pojechał ze swymi zwolennikami w 2009 roku do Brukseli. Zaproponował zmianę symbolu Unii Europejskiej. W wieńcu jej gwiazd miałaby pojawić się Matka Boska, a gwiazdki powinny mieć osiem, nie pięć ramion. Bo gwiazda pięcioramienna to symbol satanistów.

– To bzdury. Ale spektakl, jaki przy okazji takiego wyjazdu się rodzi, na ludzi działa – komentuje Krzysztof, który kiedyś studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i słuchał wykładów księdza Natanka. – Mówił z zapałem, prostym językiem. Podobało mi się – nie kryje.

I nadal podoba się wielu. Choćby Rycerzom Chrystusa Króla, okrytym czerwonymi płaszczami z orłem i krzyżem, których ksiądz Natanek osobiście pasuje mieczem. Jedno z pasowań odbyło się pod Grunwaldem w 600. rocznicę słynnej bitwy na wynajętym od rolnika polu. Do tego rycerstwa, które ma bronić wiary, można zgłosić akces przez Internet. Zastanawia się nad tym Anna, 50-letnia urzędniczka z Krakowa. – Przyjmują też kobiety. Słucham kazań księdza przez Internet. To mądry człowiek – twierdzi.

Wegetacja czy Internet

– Nie zgadzam się z poglądami księdza Natanka, ale komunikat kurii nie jest wyjściem – komentuję sprawę kapłana ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Zwłaszcza ten ubiegłoroczny po opinii komisji teologicznej wyliczał tylko nałożone na księdza kary, ale nie mówił dlaczego. Ludzie zaczynają wtedy myśleć, że pewnie chodzi o kobietę, molestowanie dzieci lub przekręty finansowe.

Kiedy 8 maja 2010 roku, czyli w dniu tradycyjnej procesji z Wawelu na Skałkę, stronnicy księdza Natanka szli przez Kraków we własnej procesji, było ich około tysiąca. Dlatego, według ks. Isakowicza-Zaleskiego, może dojść do rozłamu. Podobnie było ok. 100 lat temu, gdy z Kościoła katolickiego odeszli mariawici.

Czy tak się stanie? W 1999 roku jezuici usunęli z zakonu za nieposłuszeństwo Tadeusza Kiersztyna, który chciał intronizacji Chrystusa na króla Polski.

– Przypadkiem księdza Natanka kuria powinna się zająć wcześniej – uważa jezuita Krzysztof Mądel. W rozłam nie wierzy. – Po tym zakazie kapłan zacznie wegetować, a poprą go najwyżej nieliczni księża, ale i oni się wycofają. Piotr Natanek żył do tej pory z tego, że jeździł z rekolekcjami po kraju. Po kolejnych zakazach nieprawdopodobne wydaje mi się, by jakiś proboszcz pozwolił mu głosić homilie u siebie. Zostaje mu Internet. Kardynał liczy, że sankcje zmienią księdza Natanka z krzykliwego Savonaroli w pustelnika.

Czy zatem zakazy wystarczą? Na razie zwolennicy księdza apelują na stronie piotrnatantek.pl o podpisywanie listu do nuncjusza apostolskiego w Warszawie abp. Celestino Migliorego. "Z przykrością informujemy Ekscelencję o ciągłych atakach przez hierarchów Kościoła na ks. Piotra Natanka" – piszą, protestując też przeciwko "nowościom" w Kościele, m.in. przyjmowaniu komunii na stojąco.

Aktywna jest założona przez księdza Natanka internetowa telewizja Christus Vincit.

Na jej stronie można przeczytać: "Najpierw komunikat Kurii Krakowskiej, potem migawki w "Faktach" TVN spowodowały razem lawinowy wzrost oglądalności (...), jesteśmy już odbierani w 55 krajach. Nawet w Zambii, Dominikanie, Chinach czy Tanzanii".

Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?