Szkolne Kluby Teatralne jak grzyby po deszczu

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy jako pierwszy w kraju organizuje Szkolne Kluby Teatralne, które objął swoim patronatem oraz opieką merytoryczną

Aktualizacja: 02.11.2012 15:46 Publikacja: 02.11.2012 15:31

Dzieci ze „Szkoły Czarodziejów” - najmłodszej grupy w Teatrze Modrzejewskiej, które występowały już

Dzieci ze „Szkoły Czarodziejów” - najmłodszej grupy w Teatrze Modrzejewskiej, które występowały już na dużej scenie.

Foto: materiały własne, Artur Kowalczyk a.k. Artur Kowalczyk

- Wspieramy tworzenie w legnickich szkołach Klubów Teatralnych – mówi Aneta Młyńska, teatralny koordynator tego artystyczno – edukacyjnego przedsięwzięcia. – Chcemy, aby młodzi ludzie zaangażowali się w życie kulturalne miasta. Chcemy też pomóc im w realizacji własnych artystycznych pomysłów i odnajdywaniu wartościowych intelektualnie pasji.

W ramach realizowanego projektu teatr pomaga młodym aktorom nie tylko na scenie. Angażuje się również w przygotowywanie spektakli, zapewnia wykonanie projektów loga, plakatów czy ulotek, a także pomaga w działaniach promocyjnych.

Przedsięwzięcie skazywane przez wielu komentatorów na fiasko ze względu na zbyt wysokie walory artystyczne, intelektualne czy edukacyjne okazuje się coraz większym sukcesem w każdej z tych dziedzin. Funkcjonują już bowiem pierwsze kluby, powstałe i funkcjonujące w I,V i VI Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum nr 5 w Legnicy. Kolejne szkoły przygotowują się do ich założenia.

Pierwsze spektakle, owiane artystyczną tajemnicą, młodzi artyści zaprezentują w swoich szkołach już w listopadzie.

Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej nie ukrywa, że jest to nie tylko jedna z form edukacji prowadzonej w teatrze, ale przede wszystkim zwykła działalność teatru, który ma być blisko ludzi, także młodych, i dlatego nazywa się go ludowym albo społecznym.

Głomb zdradza, że powstające w szkołach kluby traktuje jak „wylęgarnie" przyszłej publiczności.  Nie tylko dla swojej sceny, ale także dla innych teatrów w Polsce i dlatego chętnie angażuje się w takie przedsięwzięcia.

W legnickim teatrze działa również Klub Gońca Teatralnego, a także prowadzone są liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Rezultatem ich pracy są coraz częściej pojawiające się twarze i nazwiska legnickich aktorów, którzy grają już nie tylko na „prowincji", ale także w „stolicy". Wystarczy wymienić takich aktorów jak: Tomasz Kot, Marzena Sztuka, Przemysław Bluszcz czy Janusz Chabior.

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne