Mieszkająca w Paryżu młoda wokalistka Fatoumata Diawara zebrała muzyków pochodzących z Mali, a teraz rozrzuconych po całym świecie, by w Studio Bogolan w Bamako nagrać piosenkę wzywającą do zawarcia pokoju pomiędzy walczącymi stronami. Utwór nosi tytuł „Mali-ko" (Peace/La Paix) i miał premierę w Bamako. Teraz jest dostępny w YouTube i można go pobrać z serwisów oferujących muzykę w Internecie. Dochód z piosenki zostanie przekazany organizacjom wspierającym uchodźców z Mali.
- Co się dzieje w Mali? Czy rzeczywiście chcemy się pozabijać - pyta w piosence Fatoumata Diawara. - Nie chcemy wojny - śpiewa Nahawa Doumbia. - Kiedy jesteśmy razem, Afryka jest silniejsza. Kiedy się zjednoczymy, mamy przyszłość - dodaje słynny duet niewidomych śpiewaków Amadou & Mariam. - Chcemy pokoju, pokoju w Afryce, pokoju na świecie - śpiewają razem.
W nagraniu wzięli udział także: Oumou Sangaré, Bassekou Kouyate, Vieux Farka Toure, Toumani Diabaté i Baba Salah. - Mieszkańcy Mali patrzą teraz na nas, stracili wiarę w polityków. Ale muzyka zawsze przynosiła nam nadzieję. Jest silna, zawsze odgrywała dużą rolę w naszym kraju. Kiedy doszło do krytycznej sytuacji, ludzie patrzą na artystów szukając sensu i kierunku działania - powiedziała Fatoumata Diawara na konferencji prasowej w Bamako.
Jeden z najsłynniejszych muzyków afrykańskich, Ali Farka Toure pochodził właśnie z Mali. Jego syn, gitarzysta i wokalista Vieux Farka Toure nazywany jest „Hendriksem Sahary". W Polsce gościliśmy duet Amadou & Mariam, który wystąpił w październiku 2011 r. w cyklu Era Jazzu. Amerykańska wokalistka Dee Dee Bridgewater wystąpiła w Warszawie z muzykami z Mali prezentując program nagranej w Bamako płyty „Red Earth" nawiązującej tytułem do koloru ziemi w Mali. Jedną z najsłynniejszych na świecie wokalistek pochodzących z Mali jest Oumou Sangaré. Ceniony jest wirtuoz instrumentu strunowego kora Toumani Diabaté.