Większość związków nieformalnych kończy się ślubem

Rozmowa z dr Małgorzatą Ołdak, z Instytutu Polityki Społecznej UW.

Publikacja: 03.10.2013 10:48

"Rz" Dlaczego aż 70 proc. narzeczonych jak wynika z badań Uniwersytetu Łódzkiego chce mieszać ze sobą przed ślubem?

Dr Małgorzata Ołdak:

Po pierwsze może wynikać to z faktu, iż przesuwa się średni wiek zawierania związków małżeńskich (w 20120 roku było to 28 lat ), w związku z czym młodzi ludzie starają się wcześniej rozpocząć samodzielne życie i wyprowadzić się z domu rodzinnego, zanim zdecydują się na formalne zawarcie małżeństwa. Po drugie duży wpływ na to mają czynniki ekonomiczne, nie stać ich na osobne zamieszkiwanie, co również często związane jest z tym, że przyjeżdżają do dużych miast z innych, mniejszych miejscowości. Przed sformalizowaniem związku chcą oni osiągnąć określony poziom wykształcenia i stabilizacji ekonomicznej, co z roku na rok w związku z niedostatecznym wsparciem ze strony państwa oraz sytuacją gospodarczą staje się coraz trudniejsze.

Coś jeszcze o tym decyduje?

Kolejne przyczyny to osłabienie poziomu religijności, mimo tego, iż znaczna część osób deklaruje się jako osoby wierzące na co dzień nie przestrzegają one zasad wynikających z nauki Kościoła Katolickiego, rosnący poziom wykształcenia kobiet i związana z tym niechęć do utrzymywania tradycyjnego podziału ról w rodzinie oraz rosnąca akceptacja dla związków nieformalnych.

Czy to tylko polska specyfika, czy też podobnie jest w innych krajach?

Trend taki nie jest niczym nowym i rozwija się w Polsce, ale również w innych krajach od co najmniej kilkunastu lat. Świadczą o tym m.in. dane pozyskane w trakcie dwóch ostatnich Narodowych Spisów Powszechnych (ok. 4 proc. w 2011 i ok. 2 proc. w 2002 r. badanych zadeklarowało, że żyje w związkach partnerskich), jak również rosnący odsetek urodzeń pozamałżeńskich (6-7 proc. na początku lat 90-tych i ok. 20 proc. obecnie). Niewątpliwe zjawiska te będą coraz powszechniejsze w kolejnych latach.

Czy związki, które mają za sobą mieszkanie na próbę, są bardziej stabilne?

Moim zdaniem „te próby" mogą pomóc w późniejszym związku i przełożyć się na zwiększenie ich stabilności . Mimo rosnącej liczby związków nieformalnych większość z nich zakończy się ich sformalizowaniem więc w ostatecznym rozrachunku możemy uznać, iż duża część z tych osób pozostanie „wierna" tradycji.

Dziękuję za rozmowę

"Rz" Dlaczego aż 70 proc. narzeczonych jak wynika z badań Uniwersytetu Łódzkiego chce mieszać ze sobą przed ślubem?

Dr Małgorzata Ołdak:

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów