[b]Czy mogę po odrzuceniu spadku wyrzucić rzeczy spadkodawcy?[/b]
Nie, czytelnik nie może tego zrobić. Zgodnie z art. 1020 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Rzeczy, o których mowa nie są więc jego własnością.
Jeżeli nie ma innych spadkobierców spośród rodziny, to w tej sytuacji majątek dziedziczy gmina lub ostatecznie Skarb Państwa. Zgodnie z art. 935 kodeksu cywilnego w braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.
Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu”.
W związku z zaistniałą sytuacją należy zawiadomić gminę, która powinna odebrać przedmioty należące do zmarłego spadkodawcy. Zgodnie z art. 1023 kodeksu cywilnego Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który przypadł im z mocy ustawy.