Dzieciom wydziedziczonego syna należy się zachowek

Jeśli spadkodawca wydziedziczył w testamencie syna i całą schedę pozostawił żonie, dzieciom tego syna należy się zachowek

Publikacja: 25.09.2010 04:42

Dzieciom wydziedziczonego syna należy się zachowek

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Mężczyzna jako jedyną spadkobierczynię wskazał w testamencie swoją drugą żonę, a syna jedynaka wydziedziczył. Wnuki (dzieci wydziedziczonego) wystąpiły przeciwko spadkobierczyni o wypłatę zachowku. Czy można żądać uznania wnuków za niegodnych zachowku, jeżeli nigdy nie interesowały się losem dziadka?

Jeśli spadkodawca w testamencie nie wydziedziczył także wnuków (tj. dzieci wydziedziczonego syna), mogłyby one zostać pozbawione zachowku w razie uznania ich za niegodnych dziedziczenia. Sytuacje powodujące taki skutek wskazuje wyczerpująco art. 928 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5EFA13EC814E5D19EFB1E188F5CE099B?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. O uznanie za niegodnego dziedziczenia może do sądu wystąpić każdy, kto ma w tym interes, a więc m.in. spadkobierca wyznaczony w testamencie.

Choć nie ma przepisu, który mówiłby wprost, że art. 928 k.c. stosuje się także do osoby, która nie jest spadkobiercą, lecz tylko uprawnionym do zachowku, [b]to w nauce prawa przeważa pogląd, że także uprawniony do zachowku może być całkowicie pozbawiony schedy wskutek uznania go za niegodnego dziedziczenia[/b]. 

Spadkobierca, a według tych poglądów również uprawniony do zachowku, może być uznany za niegodnego w trzech następujących wypadkach:

- gdy dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

- gdy podstępem lub groźbą skłonił go do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził w sporządzeniu lub odwołaniu ostatniej woli;

- gdy umyślnie ukrył lub zniszczył, podrobił lub przerobił testament spadkodawcy albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego lub przerobionego przez inną osobę.

Nie jest dopuszczalne uznanie spadkobiercy za niegodnego z innych przyczyn niż wskazane, np. z powodu pijaństwa, notorycznego uchylania się od pracy, notorycznego popadania w konflikt z prawem albo uporczywego niewypełniania wobec niego obowiązków rodzinnych, co mogłoby stać się przyczyną wydziedziczenia, gdyby taka była wola spadkodawcy.

Jak z tego wynika, z powodu nieinteresowania się dziadkiem i nieudzielania mu pomocy jego wnuki nie mogą być pozbawione zachowku.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku