Dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy prawa UE w sprawach spadkowych o charakterze międzynarodowym. Nowe rozporządzenie uprości zasady dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca w chwili śmierci miał miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim UE.
- Odrębne przepisy w sprawie dziedziczenia w poszczególnych krajach UE doprowadzały do powstania bardzo skomplikowanej i złożonej sytuacji prawnej. Niniejsze przepisy upraszczają postępowania i wprowadzają pewność prawną, z której skorzystają obywatele. Dzięki obowiązywaniu tego rozporządzenia UE łatwiej będzie określić, które prawo należy zastosować w danej sprawie - powiedziała Viviane Reading, komisarz UE ds. sprawiedliwości, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Rozporządzenie wprowadza zasadę, zgodnie z którą o właściwości sądu i prawa będzie decydować ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego.
Zasada ta będzie miała zastosowanie do całego spadku, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości. Obywatel zamieszkały za granicą będzie mógł jednak w testamencie wybrać prawo kraju, którego jest obywatelem jako mające zastosowanie do całości postępowania spadkowego. W takim przypadku sąd państwa, w którym zmarły miał ostatnie miejsce zamieszkania, będzie mógł przekazać sprawę do sądu państwa, którego prawo wybrano. Przed podjęciem decyzji sąd powinien wziąć pod uwagę kilka przesłanek: interes zmarłego, spadkobierców, zapisobierców oraz wierzycieli, a także ich miejsce zamieszkania.
Rozporządzenie wprowadza także europejski certyfikat spadkowy, który umożliwi potwierdzenie statusu spadkobiercy lub zarządcy spadku bez dodatkowych formalności na terenie całej UE. Certyfikat wyda sąd na wniosek uprawnionego.