Reklama
Rozwiń

Na dysponowanie majątkiem nie trzeba zgody dzieci

Spadkodawca może przekazać cały swój majątek testamentem dowolnej osobie. Może go też darować. Sprzeciw spadkobierców ustawowych nie ma tu znaczenia.

Aktualizacja: 24.11.2007 09:33 Publikacja: 24.11.2007 04:50

Czytelnik opiekuje się ciotką, która chce mu w zamian darować swoje mieszkanie albo zapisać je w testamencie. Ciotka ma córki i syna. Mieszkają w innych miastach i nie mogą jej zapewnić opieki. Córki nie zgłaszają zastrzeżeń wobec zamiaru matki, ale syn się sprzeciwia. Czy ciotka może uczynić darowiznę albo spisać taki testament bez zgody syna?

Choć dzieci należą do kręgu spadkobierców ustawowych

, tj. dziedziczą, jeśli nie ma testamentu, to

ani na dokonanie, ani na skuteczność darowizny czy testamentu ich zgoda lub jej brak nie ma żadnego wpływu

.

Jeśli mieszkanie to cały majątek ciotki czytelnika, to po jej śmierci dzieci mogą żądać od niego zachowku, tj. 1/2 tego, co by im przypadło, gdyby nie testament. Nie mogą jednak zgłosić takiego żądania, jeśli otrzymały zachowek w postaci darowizn od matki. Z roszczeniem o zachowek osoba uprawniona może wystąpić do spadkobiercy w ciągu trzech lat od ogłoszenia testamentu, a o uzupełnienie zachowku z tytułu otrzymania od spadkodawcy darowizny – w ciągu trzech lat od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy. Potem roszczenia te przedawniają się (art. 1007 kodeksu cywilnego).

Warto dodać, że jeśli ciotka zdecyduje się na darowiznę mieszkania, siostrzenic musi zapłacić od niej podatek wedle zasad dotyczących nabywców z II grupy podatkowej. Jeśli zaś uzyska je w testamencie, skorzysta ze zwolnienia z tego podatku, jeśli nie ma własnego mieszkania i będzie mieszkać w spadkowym (z zameldowaniem na pobyt stały) przez pięć lat.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono