Niestety, najnowsza nowelizacja [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174085]ustawy o podatku od spadków i darowizn (DzU z 2008 r., nr 203, poz. 1267[/link]), która zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku, nie rozwiąże problemu wszystkich, którzy wiązali z nią swoje nadzieje. Mianowicie tych, którzy po 1 stycznia 2007 r. jako członkowie najbliższej rodziny nabyli rzeczy lub prawa majątkowe na podstawie orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i z różnych względów nie zdążyli zgłosić tego do urzędu skarbowego w wymaganym terminie. Czasami spóźnili się tylko o kilka dni. Według niektórych szacunków dotyczyło to prawie 90 proc. uprawnionych.
[srodtytul]Dla kogo dłuższy termin[/srodtytul]
Chodzi o art. 4a ustawy, na podstawie którego małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha mogą nie płacić podatku, jeśli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 – 8 i ust. 2. Przy darowiźnie termin ten liczy się od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania tej formy – z chwilą złożenia oświadczeń. Natomiast przy nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia owe 30 dni liczone jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
[b]Od 1 stycznia 2009 r. obowiązujący dziś miesięczny termin na powiadomienie urzędu skarbowego zostanie jednak wydłużony.[/b] Odtąd osoby, które nabędą w drodze: zapisu, dalszego zapisu lub z polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności czy nieodpłatnej służebności, renty oraz użytkowania, własność rzeczy lub praw majątkowych, będą miały na zgłoszenie tego faktu aż sześć miesięcy. Tyle samo czasu będą też miały osoby, które taki majątek odziedziczą.
Co ważne, dotyczyć to będzie także osób, które dowiedzą się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie sześciu miesięcy, pod warunkiem jednak, że zawiadomią o tym naczelnika swojego urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Nie wystarczy jednak powiadomić fiskusa po terminie, twierdząc, że dopiero teraz dowiedzieliśmy się np. o darowiźnie. Przepis art. 4a ust. 2 wymaga bowiem, aby fakt późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych uprawdopodobnić.