Czytelnik zapewne pyta o zwolnienie stosowane dla najbliższych osób spadkodawcy (art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=610515DA5AD56FD68B352893AA75E8E5?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link]). Przepis ten dotyczy małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy, którzy są zwolnieni od podatku z tytułu nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem spadkobrania.
Warto jednak zaznaczyć, iż w omawianej sytuacji zastosowanie może również znaleźć art. 16 ustawy.
Pozwala on określonym osobom (zaliczanym do I grupy pokrewieństwa) nie wliczać do podstawy opodatkowania tzw. „czystej wartości” do łącznej wartości nieprzekraczającej 110 mkw. nabywanego na własność budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie.
Ta ulga przysługuje pod warunkiem spełnienia określonych warunków wymienionych w przepisie.
Osoby bliskie spadkodawcy mogą również liczyć na inne zwolnienia podatkowe (np.: art. 4 ust. 1 pkt 5, 5a, 9 ustawy). Warto wymienić chociażby rzeczy szczególnie związane z osobą zmarłą, tj.: pościel, odzież, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie.