Szczególną formą dziedziczenia, z pominięciem zasad ustawowych, jest dziedziczenie na podstawie testamentu. By do niego doszło, zmarły musi pozostawić po sobie ten dokument, i musi być on ważny.
Forma dokumentu
Testament może sporządzić wyłącznie osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Powinien mieć on formę pisemną i być sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę, podpisany i opatrzony datą. Jeżeli jednak w dokumencie będzie brakowało daty, to testament nie zostanie uznany za nieważny.
Nie może być jednak żadnych wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do jego treści lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. Poza zwykłą formą pisemną testament może być również sporządzony w formie aktu notarialnego.
Szczególną formą testamentu jest tzw. testament allograficzny. W tym przypadku spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Oświadczenie to musi zostać spisane w protokole z podaniem daty, który odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Dodatkowo protokół powinien zostać podpisany przez wszystkie obecne osoby, chyba że spadkodawca nie może złożyć podpisu. Szczególnymi formami testamentów są również testamenty: ustne, podróżne i wojskowe.