Procedura związana z darowizną nieruchomości nie jest skomplikowana. Przepisy w tej sprawie zawiera kodeks cywilny (888-902 k. c.). Przewidują one dla tego typu umów formę aktu notarialnego (w przeciwnym razie darowizna będzie nieważna).
Pamiętaj! Darowizna to bezpłatne przysporzenie, innymi słowy darowizna ma miejsce wtedy, gdy obdarujemy kogoś jakimś dobrem, nie żądając nic w zamian. Dlatego np. ojciec. który chce podarować mieszkanie córce, nie może żądać od niej, żeby mu za to zapłaciła.
Nie mniej jednak, jeżeli okaże się, że w wyniku tej darowizny znacznie zmniejszą się jego dochody, wtedy może żądać od niej, by płaciła mu alimenty w granicach jego uzasadnionych potrzeb i do wysokości wartości przekazanej w darowiźnie nieruchomości.
Często dochodzi do sytuacji, w której darczyńca zapomina, że do dokonania darowizny nieruchomości niezbędna jest zgoda jego małżonka. Tymczasem ważność umowy darowizny zawartej przez jednego z małżonków bez zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka. W przypadku, jeżeli to obdarowany pozostaje w związku małżeńskim objętym wspólnością majątkową, darczyńca może wskazać, czy przedmiot darowizny będzie wchodził w skład majątku osobistego obdarowanego, czy też wejdzie do majątku wspólnego małżonków.
Jeżeli darczyńca tego nie określi, nieruchomość będąca przedmiotem darowizny będzie przedmiotem majątku osobistego obdarowanego, czyli córki. Umowa darowizny może stanowić, iż córka będzie zobowiązana do określonego działania lub zaniechania. Takie zobowiązanie nazywane jest poleceniem. Przykładowo ojciec planuje podarować córce zakład usługowy. Chce, by córka kontynuowała po nim działalność. Może ona odmówić wykonania takiego polecenia, jeżeli jest to usprawiedliwione w skutek istotnej zmiany stosunków np. w sytuacji, w której prowadzenie zakładu usługowego stanie się już ekonomicznie nieopłacalne.