Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.05.2021 14:10 Publikacja: 24.05.2021 14:10
Foto: PAP, Darek Delmanowicz
Mnożą się hipotezy dotyczące piątkowej tragedii w siedzibie centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie. Z okna na czwartym piętrze wypadł 45-letni funkcjonariusz ABW. Mimo reanimacji, po przewiezieniu do szpitala - zmarł. Jako pierwsze informację podało RMF FM.
Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” okoliczności śmierci majora z ok. 14-letnim stażem w Agencji (wcześniej kilka lat pracował w Policji) od dziś wyjaśniać będzie prokuratura. Wstępnie założono, że było to samobójstwo.
- Śledztwo zostało wszczęte z art. 151 kodeksu karnego, zlecono czynności, oczekujemy na sekcję zwłok - informuje nas prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka warszawskiej Prokuratury Okręgowej.
Art. 151 kk mówi o tym, że „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.
Jak wskazuje nam jeden ze śledczych jest to rutynowa kwalifikacja prawna przy wszczęciu śledztwa w podobnych przypadkach dotyczących nagłej, zaskakującej śmierci.
Major pracował w departamencie IV ochrony informacji niejawnych, który sprawdza m.in. ważnych urzędników, polityków, prezesów spółek skarbu państwa zanim udzieli im poświadczenia bezpieczeństwa. To nie wszystko - rejestrując i kontrolując tajne dokumenty ten departament ma wiedzę o wszystkich operacjach specjalnych oraz tajnych wydatkach, w tym współpracy z obcymi służbami.
Ze względów bezpieczeństwa materiałów ściśle tajnych pomieszczenia tego departamentu mają zablokowane otwieranie okien. Mężczyzna wyskoczył z okna łazienki. - Dlaczego, o ile rzeczywiście chciał popełnić samobójstwo, nie użył służbowej broni? - zastanawiają się jego koledzy.
Według ustaleń „Rzeczpospolitej” od piątku w sprawę zaangażowano policję i trzech prokuratorów.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
Dwaj mężczyźni nagrywali sektor białoruskich kibiców na meczu Dynama Mińsk z Legią Warszawa. Zatrzymała ich ochrona i policja. Jeden już został ukarany przez sąd – dostał dwuletni zakaz wstępu na imprezy masowe. Eksperci uważają, że incydent powinna zbadać ABW.
MSWiA przedłuża na kolejne 90 dni strefę buforową na granicy z Białorusią. Jest powód: presja migracyjna ostatnio znowu się nasiliła. W tym roku doszło już do 30 tys. prób sforsowania granicy.
Piotr Pogonowski został zatrzymany o poranku przez służby - podało radio RMF FM. Były szef ABW został doprowadzony do Sejmu na przesłuchanie przez komisję śledczą ds. Pegasusa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Były szef ABW Piotr Pogonowski po zatrzymaniu i przekazaniu Straży Marszałkowskiej, zeznawał przed komisją śledczą ds. Pegasusa.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Służby będą musiały ujawnić sądowi jakiego narzędzia do inwigilacji użyją i jakie dane pobiorą. Sędziowie - uzasadniać każdą swoją decyzję.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas