Zaangażowanie Polski w Afganistanie okupione zostało śmiercią 43 żołnierzy i 2 pracowników wojska. Poszkodowanych w działaniach bojowych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, w tym 361 zostało rannych. Jak informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych armia straciła też m.in.: 3 śmigłowce Mi-24, 3 drony oraz 8 transporterów Rosomak.
Ogólny koszt zaangażowania Polski w Afganistanie armia szacuje się na 6 mld złotych.
Jak przypomina Dowództwo Operacyjne RSZ udział Polski w misji afgańskiej rozpoczęło się na prośbę Stanów Zjednoczonych już 16 marca 2002 r. Początkowo była to misja ENDURING FREEDOM w bazie Bagram, w której uczestniczył 100 osobowy kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i żołnierzy jednostki wojsk specjalnych GROM.
Latem tego samego roku, misja została wzmocniona okrętem wsparcia logistycznego ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki". Na pokładzie polskiego okrętu zaokrętowano grupy uderzeniowe sił specjalnych US Navy, US Marines, jednostek specjalnych Marynarki Wojennej Australii oraz płetwonurków z Grup Specjalnych Marynarki Wojennej Formoza z Gdyni.
25 kwietnia 2007 r. odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy kończącą swoją misję X zmianą kontyngentu ENDURING FREEDOM i rozpoczynającą swoją misję I zmianą PKW Afganistan (ISAF).