Mamy coraz więcej weteranów

Już blisko 6400 byłych żołnierzy ma status weteranów - wynika z informacji Ministra Obrony Narodowej.

Publikacja: 07.03.2013 12:42

Według stanu na 1 marca 2013 roku, do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęło 6700 wniosków o przyznanie statusu weterana i weterana poszkodowanego. Minister wydał 6036 decyzji o przyznaniu statusu weterana i 334 o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego, legitymacje odebrało 5006  weteranów i 299 weteranów poszkodowanych.

Z danych MON wynika, że większość wniosków o przyznanie statusu weterana złożyli byli uczestnicy misji w Iraku i Afganistanie. Ale zdarzają się też wnioski osób, które pełniły służbę na misjach w Korei w latach 50 tych, na misjach w Syrii i Egipcie w latach 70 - tych i 80 - tych.

- Uprawnianie zawarte w ustawie o weteranach są korzystane, od dawna walczyliśmy o rozwiązania systemowe, które mogą ułatwić życie byłym żołnierzom - uważa Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Ustawa o weteranach obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Zapewnia weteranom m.in. świadczenia opieki zdrowotnej i pomocy psychologicznej, dofinansowanie nauki, uprawnienia socjalne i pracownicze, a także możliwość ubiegania się o przyznanie specjalnego  dodatku dla weterana. Z ustawy wynika, że weterani mogą m.in. ubiegać się o zapomogę po ukończeniu 65 roku życia, otrzymać dodatkowo 5 dni urlopu wypoczynkowego. Ci którzy otrzymali status weterana poszkodowanego czyli w czasie misji doznali uszczerbku na zdrowiu dodatkowo może liczyć np. na bezpłatne świadczenia opieki zdrowotnej, otrzymać pomoc finansową na ksztalcenie (np. studia), korzystać z ulgowych opłat za przejazdy komunikacji miejskiej i PKP, otrzymać dodatek dla weterana.

Mogą oni także korzystać z Domu Weterana, to wydzielony oddział w 23 Szpitalu Wojskowym w Lądu Zdroju. Do dyspozycji weteranów jest kilkadziesiąt miejsc. W tym roku liczba miejsc powinna zwiększyć się do 60, docelowo szpital ten będzie mógł przyjąć nawet 400 weteranów.

Weterani mają także swoje święto ? 29 maja ustanowiono Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Minister podjął także decyzję o utworzeniu Centrum Żołnierza - Weterana Misji Zagranicznych. Centrum, które  rozpocznie swoją działalność w 2014 roku, będzie się  mieściło w Warszawie, przy ulicy Puławskiej. Obecnie ma tam siedzibę Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Mokotów.

W Centrum Weterana znajdzie się punkt konsultacyjno - informacyjny dla weteranów, będą mogli otrzymać np. poradę prawną, a także informację o pomocy medycznej. Weteran dostanie tam także kontakt do organizacji pozarządowych, które wspierają byłych uczestników misji zagranicznych. Centrum będzie otwarte także dla uczniów i studentów.

W ośrodku dostępne mają być także informacje o każdym weteranie, w specjalny sposób ma być uczczona pamięć o poległych. Byłyby tam gromadzone wydawnictwa, fotografie i inne pamiątki z misji.

Weterani mogą otrzymać także odznaczenia za nienaganną służbę i pracę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa, czyli Gwiazdę:  Iraku, Afganistanu, Czadu, Konga i Morza Śródziemnego.

Od początku udziału Polski w misjach zagranicznych wyjechało na nie ponad 100 tys. żołnierzy i ok. 3,5 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSW. Służyli oni m.in. na Bałkanach, Wzgórzach Golan, w Iraku i Afganistanie.

Służby
Tusk zapowiada 13 miliardów złotych na program modernizacji służb
Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA