[i][b]Jestem emerytem wojskowym, mieszkam w lokalu zarządzanym przez Wojskową Agencję Mieszkaniową, na podstawie przydziału kwatery stałej wydanego w 1972 roku. Mieszkanie było przeznaczone do wykupu, ale teraz wykupy zostały zawieszone. Mieszka stale ze mną pełnoletni syn. Czy po mojej śmierci syn nabędzie prawo najmu (wg k.p.c.), czy też będzie musiał opuścić mieszkanie? [/b][/i]
[b][i]- walcyw[/i][/b]
[b]Odpowiada Magdalena Wojciechowska, rzecznik prasowy prezesa WAM: [/b]
Tryb postępowania wobec osób mieszkających w lokalach mieszkalnych, po śmierci osoby, której do dnia 1 lipca 2004r. przydzielono osobną kwaterę stałą reguluje art. 23 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173677]ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 116 poz. 1203 z późn.zm.)[/link].
Art. 23 ust. 1 tej nowelizacji stanowi, że osoby, którym do dnia jej wejścia w życie przydzielono osobną kwaterę stałą, zachowują nabyte do tego dnia uprawnienia na czas zajmowania tej kwatery. Art. 23 ust. 1a stanowi, że w razie śmierci osoby, której mowa w ustępie 1, zamieszkałej w lokalu mieszkalnym będącym w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, niebędącym kwaterą, wspólnie z nią zamieszkałe w chwili jej śmierci osoby, o których mowa w art. 26 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=177138]ustawy z 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 z późn.zm.; dalej: uzsz)[/link], w brzmieniu nadanym wspomnianą nowelizacją, mają prawo zamieszkiwać w tym lokalu mieszkalnym. Zgodnie z art. 23 ust. 1b w przypadku, o którym mowa w ust. 1a dyrektor oddziału regionalnego WAM wydaje decyzję o prawie zamieszkiwania.