Celnicy piszą do Kapicy

Pół tysiąca funkcjonariuszy odwołało się od mianowania na nowe stopnie

Publikacja: 25.01.2010 03:26

Nad nowym systemem awansów pracował wiceminister Jacek Kapica

Nad nowym systemem awansów pracował wiceminister Jacek Kapica

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Niezadowoleni z nowych stopni funkcjonariusze wysyłają pisma do szefa Służby Celnej – wiceministra finansów Jacka Kapicy.

– Do złożenia odwołań przymierzają się tysiące kolejnych osób – zapewnia Sławomir Siwy, szef Związku Zawodowego Celnicy PL. W przygotowaniu dokumentów pomaga im wynajęta przez związkowców renomowana kancelaria prawna.

– Wkrótce będzie też gotowe pismo do rzecznika praw obywatelskich i NIK. Nie wykluczamy zawiadomienia prokuratury – wylicza Siwy i dodaje: – Musimy działać, bo to, co się dzieje w służbie celnej, to po prostu polityczna hucpa.

Celnikom nie podoba się sposób wprowadzenia w życie ustawy reformującej ich służbę. W myśl nowych przepisów (obowiązują od jesieni 2009 r.) funkcjonariusze zostali mianowani na nowe stopnie i podzieleni na korpusy. Od tego zależą zarobki, ale nie tylko. Celnicy, którzy trafili do korpusu oficerów starszych, są w praktyce nietykalni. Ci z korpusu oficerów młodszych w ciągu dwóch lat muszą zdać egzamin potwierdzający umiejętności. Jeśli nie przejdą weryfikacji, zostaną zdegradowani do korpusu aspirantów.

O przyznaniu nowego stopnia i miejsca w korpusie decydowała liczba punktów. Punktacja została opracowana w Ministerstwie Finansów. Nad opracowaniem nowego systemu awansów pracował osobiście wiceminister Jacek Kapica.

– Tabelka z punktacją zawiera wytyczne sprzeczne z ustawą – mówi Siwy. – Promuje na przykład osoby, które zajmowały określone stanowisko w dniu wejścia w życie nowych przepisów, a na margines spycha te, które takie stanowisko zajmowały kiedyś. Tym samym o stopniu decydują nie doświadczenie i kwalifikacje, ale to, kto w określonej chwili na jakim stołku siedzi. A obsadzanie stołków swoimi ludźmi zaczęło się jakiś czas przed wprowadzeniem w życie ustawy.

W takiej sytuacji znalazł się między innymi Marek Kaniewski z Poznania. Przez 16 lat kierował jednym z wydziałów miejscowej Izby Celnej. W styczniu 2009 r. jego wydział zlikwidowano.

– Punktów za pełnienie kierowniczego stanowiska nie otrzymałem, mimo że nowe przepisy mówią jasno – o stopniu ma decydować między innymi stanowisko zajmowane „przed dniem wejścia w życie ustawy” – podkreśla Kaniewski.

Szef Służby Celnej odpiera zarzuty celników. – W toku konsultacji partnerzy społeczni nie zaproponowali alternatywnego sposobu punktacji, który zapewniałby jednolitość i obiektywność nadawania nowych stopni – odpowiada Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.

Według niej tabelka punktowa miała być stosowana jedynie „pomocniczo”, a liczba odwołań jest znikoma – złożyło je zaledwie 3 procent zatrudnionych w Służbie Celnej.

Związkowcy jednak są pewni swego. – Akty mianowania zostały wprowadzone w życie z kilkakrotnym naruszeniem prawa – uważa Siwy. – One po prostu muszą upaść. Potwierdzi to każdy sąd. Problem w tym, że kiedy celnicy zaczną występować do sądu o odszkodowania, straci na tym Skarb Państwa. A przecież można tego uniknąć.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=l.zalesinski@rp.pl]l.zalesinski@rp.pl[/mail][/i]

[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/01/25/celnicy-pisza-do-kapicy/]Możesz także skomentować ten artykuł[/link][/b]

Niezadowoleni z nowych stopni funkcjonariusze wysyłają pisma do szefa Służby Celnej – wiceministra finansów Jacka Kapicy.

– Do złożenia odwołań przymierzają się tysiące kolejnych osób – zapewnia Sławomir Siwy, szef Związku Zawodowego Celnicy PL. W przygotowaniu dokumentów pomaga im wynajęta przez związkowców renomowana kancelaria prawna.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia Igor Tuleya: Za odszkodowania dla mnie nie powinni płacić obywatele
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Podatki
Zapłaci krocie od spadku po ojcu, bo nie miał UPO. Wyrok NSA ku przestrodze
Praca, Emerytury i renty
Zwolniona za uderzenie podwładnego w miejsca intymne, dostała odszkodowanie
Dobra osobiste
Profesor UJ: Sprawę Karola Nawrockiego należy zbadać jak najszybciej
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Prawo w Polsce
Czym są snusy i czy są w Polsce legalne?
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont