R.P. zwrócił się do Dyrektora Aresztu Śledczego z wnioskiem o udzielenie informacji, czy jego zastępca, kierownicy działu ochrony oraz jeden z funkcjonariuszy posiadają aktualne badania psychologiczne, kiedy je odbyli i jaki psycholog je wykonywał.
Dyrektor odmówił, wyjaśniając że żądane informacje nie stanowią informacji publicznej. Ponadto wskazał, że każdy funkcjonariusz Służby Więziennej dopuszczony do służby posiada aktualne badania lekarskie pozwalające mu na wykonywanie swojej funkcji.
Mężczyzna nie zrezygnował, i złożył skargę na bezczynność Dyrektora Aresztu Śledczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
WSA w Szczecinie (sygn. akt II SAB/Sz 126/13) uznał, iż skarga zasługuje na uwzględnienie.
W uzasadnieniu przypomniano, że badania psychologiczne funkcjonariuszy Służby Więziennej zostały uregulowane w dwóch rozporządzeniach Ministra Sprawiedliwości, tj. w sprawie wymagań w zakresie zdolności fizycznej i psychicznej do Służby Więziennej oraz w sprawie określenia trybu przeprowadzenia procedury określającej predyspozycje funkcjonariuszy do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych w Służbie Więziennej.