Od pewnego czasu do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi funkcjonariuszek Policji samotnie wychowujących dzieci. Narzekają one na wyznaczanie im w służb w porze nocnej oraz w niedzielę i święta. Zdaniem policjantek ta praktyka stoi w kolizji z obowiązującymi przepisami pragmatyki służbowej, a także narusza ich prawa i wolności osobiste.
W wystąpieniu do Komendanta Głównego Policji Marka Działoszyńskiego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na treść rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie rozkładu czasu służby policjantów. Zgodnie z par. 16 pkt 2 tego rozporządzenia – ze służby w porze nocnej w godzinach od 22 do 6 oraz w niedzielę i święta zwalania się policjanta będącego jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat ośmiu lub osoby wymagającej stałej opieki.
- Użycie zwrotu „zwalnia się" oznacza, że funkcjonariusz będący jedynym opiekunem dziecka powinien zostać obligatoryjnie zwolniony ze służby w porze nocnej oraz w niedzielę i święta – wskazuje w piśmie Stanisław Trociuk, zastępca RPO.
Trociuk podkreśla jednocześnie, iż uzyskiwanie od funkcjonariuszy oświadczenia (zgody) na planowanie służby w tym czasie – wobec kategorycznego brzmienia przepisu – jest prawnie bezskuteczne.
Rzecznik zwrócił się do Komendanta Głównego o zajęcie stanowiska w tej sprawie, i ewentualne zwrócenie się do podległych jednostek z informacją o bezwzględnej konieczności stosowania przepisów prawa dotyczących wyznaczania służb w porze nocnej oraz w niedzielę i święta.