Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.
Trafił on właśnie do opiniowania. Projektodawca, czyli resort spraw wewnętrznych i administracji, wyjaśnia, że wprowadzenie zasady fakultatywności w tym obszarze będzie oznaczało, że gdy kierownik jednostki organizacyjnej nie zdecyduje się na taki ruch, to środki finansowe przeznaczone na utworzenie takiego funduszu zostaną przeznaczone i tak na wynagrodzenia pracowników. Resort przekonuje, że zatrudnieni nie będą na tym stratni.
Czytaj więcej
Mimo wyśrubowanych wymagań i niezbyt wysokich zarobków chętnych do bycia strażakiem nie brakuje.
Przyznane pieniądze mają bowiem zabezpieczać wzrost wynagrodzenia zasadniczego i pozostałe składniki powiązane z pensją.
Obecnie takie rozwiązanie obowiązuje dla pracowników Służby Więziennej. Zgodnie z proponowaną zmianą bjęłoby również zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi oraz załogi jednostek pływających w policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Ma ono objąć łącznie ponad 15 tys. osób tam zatrudnionych.