Generalnie w Polsce obojgu rodzicom wylicza się zasiłek rodzicielski w taki sam sposób, i stanowi on 80 proc. podstawy wymiaru dotychczasowego wynagrodzenia. Wyjątkiem była dotychczas Służba Celna, bowiem interpretacje ustawy o tej służbie nie była jednolita.
Problemem zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem taka sytuacja mogła prowadzić do zróżnicowania w zakresie wypłaty świadczenia za okres przebywania na urlopie rodzicielskim.
Za przykład podano małżeństwo Z., którym urodziło się dziecko. Pani Z. skorzystała z urlopu macierzyńskiego i zapowiedziała, że skorzysta też z pełnego urlopu rodzicielskiego. Ostatecznie jednak małżonkowie zmienili zdanie: matka wróciła do pracy, a z urlopu rodzicielskiego postanowił skorzystać ojciec – funkcjonariusz Służby Celnej.
Jakie uposażenie mu się należy? Po interwencji rzecznika Szef Służby Celnej uznał – że tyle, co należałoby się matce dziecka, czyli 80 proc. podstawy wymiaru. Wcześniej obowiązywała interpretacja, że tylko 60 proc.
Szef Służby Celnej podzielił stanowisko RPO, że „funkcjonariusz mężczyzna ma prawo do uposażenia w wysokości 80 proc. w przypadku, gdy matka dziecka wyraziła chęć korzystania bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, a następnie wróciła do pracy lub służby".