Z tym stanowiskiem zgadza się Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, który napisał w tej sprawie do wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Klub Generałów i Admirałów Rzeczypospolitej Polskiej to dobrowolne, samofinansujące się stowarzyszenie, skupiające generałów i admirałów zarówno sił zbrojnych, jak i innych służb mundurowych. Ważnym zadaniem Klubu jest otaczanie opieką członków i ich rodzin w przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej lub zdrowotnej. Klub pomaga też w organizacji i uczestniczy w pogrzebach zmarłych kolegów.
Asysta za zasługi
Organizacja zwróciła się do Rzecznika z prośbą o ochronę praw i wolności byłych żołnierzy zawodowych. Jej wątpliwości budzi § 1 pkt 3 decyzji Nr 97/MON z 30 lipca 2021 r. zmieniającej decyzję w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".
Zgodnie z tym punktem, o udziale wojskowej asysty honorowej w uroczystości pogrzebowej członków najwyższych władz państwowych, generałów (admirałów) oraz innych osób szczególnie zasłużonych dla państwa decyduje Minister Obrony Narodowej, biorąc pod uwagę charakter zasług zmarłego. Przed decyzją o asyście minister może zasięgnąć opinii rodziny zmarłego, organizatora pogrzebu, przewodniczących organizacji i środowisk kombatanckich, właściwych organów rządowych lub samorządowych, w tym Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Wojskowego Biura Historycznego.
W przypadku uroczystości pogrzebowej żołnierzy zawodowych, byłych żołnierzy zawodowych, pracowników wojska lub byłych pracowników wojska urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r., decyzję o udziale wojskowej asysty honorowej podejmuje dowódca garnizonu. Zobowiązany jest jednak zasięgnąć opinii Instytutu Pamięci Narodowej i Wojskowego Biura Historycznego.