Chodzi o dyrektorów izb celnych i ich zastępców oraz naczelników urzędów celnych i ich zastępców. Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie autorstwa Ministerstwa Finansów.
Zgodnie z tą propozycją rekrutację zapoczątkuje informacja o wolnych stanowiskach, zakresie wykonywanych zadań, wymaganych kryteriach i dokumentach. Będzie ona wieszana w powszechnie dostępnym miejscu izb celnych i urzędów celnych oraz w Internecie.
Nowością będzie przeprowadzanie rekrutacji przez powoływany przez szefa Służby Celnej na trzy lata centralny zespół ds. rekrutacji. W jego skład będzie wchodziło dziesięciu członków, w tym przewodniczący i zastępca, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają – jak czytamy w projektowanym § 3 ust. 2 rozporządzenia – „rękojmię prawidłowego przeprowadzenia rekrutacji".
Niestety nie wiadomo, według jakich kryteriów ministerstwo zamierza dobierać członków tego zespołu. W uzasadnieniu napisano jedynie, że zadaniem zespołu będzie opracowanie testu wiedzy, metod oceny kompetencji, wybór testu badającego zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi oraz że zadania związane z przeprowadzeniem konkretnej rekrutacji zespół będzie wykonywał w mniejszym, pięcioosobowym składzie. Będzie on każdorazowo wyznaczany przez przewodniczącego zespołu.
MF chce, by test wiedzy (obejmujący m.in. wybrane zagadnienia z prawa celnego i podatkowego, finansów publicznych i… aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych) trwał 40 minut i zawierał 100 pytań (1 pkt za każdą prawidłową odpowiedź). Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji będzie uzyskanie z testu minimum 75 pkt.