Wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra obrony narodowej (oba z 8 czerwca).

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=359803] Nowe przepisy w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (DzU nr 121, poz. 812)[/link] wprowadzają dwie istotne zmiany. Dotychczasowe regulacje zawarte w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177588]rozporządzeniu z 31 marca 2005 r. (DzU nr 74, poz. 656, z pźn. zm.)[/link] zawierały jedynie normy umundurowania żołnierzy w czasie pokoju. Normy na czas wojny były tajne. Po zmianach zrezygnowano z tego rozróżnienia na rzecz innego. Żołnierze otrzymają bowiem poza umundurowaniem także obuwie i bieliznę letnią i zimową. Poza tym wszyscy dostaną karimaty, a specjalne jednostki (oddziały rozpoznania i piechoty górskiej) także nakolanniki i nałokietniki.

Rozporządzenie zawiera również normy umundurowania podstawowego członków Narodowych Sił Rezerwowych.

Drugie rozporządzenie: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=359787]w sprawie nauki żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (DzU nr 121, poz. 813)[/link], określa tryb udzielania żołnierzom zawodowym pomocy w czasie podnoszenia przez nich kwalifikacji oraz kierowania ich na studia lub naukę do szkoły wojskowej lub niewojskowej, na staż, kurs albo specjalizację w kraju lub za granicą.

W nowym rozporządzeniu przyjęto, tak jak w obecnych rozwiązaniach, że pomoc finansowa udzielana żołnierzowi w związku z pobieraniem przez niego nauki oraz kwestie zwrotu tych kosztów w razie wcześniejszego odejścia lub zwolnienia ze służby będą miały podstawę w umowach zawieranych z żołnierzami zawodowymi przez przełożonych lub Ministerstwo Obrony Narodowej.