Od przyszłego roku ma obowiązywać ustawa o weteranach działań poza granicami kraju. Na razie Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało kolejną wersję projektu, która trafiła właśnie do konsultacji międzyresortowych.
Weteranem będzie osoba, która ma polskie obywatelstwo i brała udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej poza krajem przez co najmniej 60 dni (gdy była krótsza – to przez cały czas jej trwania). Będą to żołnierze, pracownicy wojska, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, a nawet strażacy z grupy ratowniczej. Uprawnienie do zostania weteranem poszkodowanym otrzymają osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w czasie trwania misji.
[srodtytul]Dwie kategorie[/srodtytul]
– Trzeba zebrać i ujednolicić przepisy, które dzisiaj funkcjonują w różnych aktach prawnych – ocenia płk Ryszard Wilma, radca prawny w Konwencie Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. – Nowa ustawa ułatwi weteranom korzystanie z opieki medycznej, dostęp do rehabilitacji i sprzętu medycznego oraz pomoc w uzyskaniu zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej. Ważne są też propozycje uregulowania zasad pomocy w finansowaniu nauki lub studiów weteranów.
Z kolei płk Stanisław Malinowski, prezes Zarządu Fundacji Pomocy Poszkodowanym w Operacjach Pokojowych oraz ich Rodzinom Servi Pacis, uważa, że najważniejsze jest to, iż przepisy ustalają wreszcie status weterana i weterana poszkodowanego.