Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Stanowi ono dostosowanie do zmienionej w 2010 r. ustawy o Służbie Celnej, na mocy której oświadczenia majątkowe składane obowiązkowo przez celników utraciły status dokumentu zawierającego tajemnicę służbową.

Zgodnie z projektem będą traktowane jako informacje stanowiące tajemnicę prawnie chronioną. Zmiana statusu wymaga zmiany miejsca ich przechowywania (dotąd była to kancelaria tajna) oraz zasad gromadzenia i przechowywania. Oświadczenia będą składane w komórce właściwej do przechowywania dokumentacji zawierającej tajemnice prawnie chronione w jednostce organizacyjnej Służby Celnej właściwej dla składającego.

– Zmiana statusu oświadczeń majątkowych to szansa na ich faktyczną i sprawną weryfikację pod względem rzetelności i prawdziwości. Do tej pory, głównie ze względu na procedury sprawdzania osób, które mogły być dopuszczone do informacji niejawnych, weryfikacja nie była pełna. W związku z tym można było mieć zastrzeżenia do wiarygodności składanych oświadczeń – powiedział "Rz" Rafał Mikulski, adwokat w kancelarii MDDP Sobońska Olkiewicz i Wspólnicy. I dodaje: – Zmiana klauzuli spowoduje, iż dostęp do oświadczeń majątkowych celników będzie ułatwiony. Osoby weryfikujące nie będą bowiem musiały przechodzić postępowania sprawdzającego, wystarczy zgoda kierownika danej instytucji oraz odbycie stosownego przeszkolenia.

etap legislacyjny: konsultacje wewnątrzresortowe