Wszystko to za sprawą posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zaproponowali oni nowelę ustawy policyjnej. Wczoraj odbyło się jej pierwsze i zarazem drugie czytanie. Projekt jest więc gotowy do uchwalenia.
– Jest zgoda całej komisji na zmiany, bo dzisiejsze prawo jest zbyt rygorystyczne – mówi „Rz" poseł sprawozdawca Janusz Dzięcioł.
Najważniejsza z propozycji zmienia warunki, jakie musi spełniać kandydat na policjanta.
Autorzy chcą, by podczas przyjmowania do służby zrezygnowano z wymogu niekaralności za wykroczenia. Dziś od policjanta wymaga się niekaralności zarówno za przestępstwa, jak i wykroczenia. Postępowanie kwalifikacyjne jest więc przerywane, gdy dojdzie do ukarania nawet za drobne wykroczenie, np. drogowe. Posłowie uznali, że to zbyt rygorystyczne. Po zmianie jednym z warunków dla kandydata do służby w policji będzie to, że nie był on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Zmiany nastąpią też w przepisach o postępowaniu kwalifikacyjnym. Przyjęcie do służby następuje po przeprowadzeniu rekrutacji, na którą składa się: złożenie podania o przyjęcie do służby; test wiedzy; test sprawności fizycznej; test psychologiczny; rozmowa kwalifikacyjna; ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby oraz sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.