Choć świat przestępczy nie śpi i wciąż szuka nowych źródeł zysku, to policja, CBA i inne służby dość skutecznie zwalczają patologie – to wnioski z „Raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce" przygotowanego przez MSWiA, do którego dotarła „Rz". Np. policja w zeszłym roku ujęła sprawców ponad 12 tys. przestępstw korupcji, m.in. w służbie zdrowia i urzędach. To ponad 50 proc. więcej niż w 2009 r.
– Generalna ocena płynąca z raportu jest pozytywna: w Polsce jest bezpiecznie, a służby czuwające nad bezpieczeństwem państwa pracują dobrze – mówi Adam Rapacki, wiceszef MSWiA. – Nie ma dziś dużych grup przestępczych. Te, które działają, są rozbijane, ich liderzy zatrzymywani lub objęci stałą kontrolą. Sprawcy przestępstw coraz skuteczniej są pozbawiani korzyści ze swej działalności.
Blisko 400-stronicowy raport trafił do najważniejszych osób w państwie. Dużo miejsca poświęca m.in. przestępczości zorganizowanej, kryminalnej, narkotykowej, korupcyjnej, nowym trendom i zagrożeniom.
W 2010 r. doszło w Polsce do 1 mln 138 tys. przestępstw – o ok. 0,8 proc. więcej niż rok wcześniej (w 2009 r. było ich 1 mln 129 tys.). Ich liczba jest większa głównie dlatego, że policja wykrywa więcej spraw narkotykowych i korupcyjnych.
1,1 mln do tylu przestępstw doszło w Polsce w ubiegłym roku. To o ok. 0,8 proc. więcej niż w 2009 r.