Nosicielstwo wirusa HIV czy zachorowanie na przewlekłe zapalenie wątroby może być niepożądane w wypadku służby patrolowo-interwencyjnej czy w jednostce ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, ale pozostaje wiele stanowisk, na których nie ma ono większego znaczenia.
Do takiego wniosku doszedł wczoraj Trybunał Konstytucyjny (sygnatura akt U 5/13) i orzekł o niekonstytucyjności zapisów załączników nr 2 i 3 do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych MSW.
Zgodnie z nimi skutkiem orzeczenia stwierdzającego przewlekłe zapalenie wątroby, nosicielstwo wirusa HIV czy zespół nabytego upośledzenia odporności AIDS jest automatyczne uznanie, że zakażona osoba jest całkowicie niezdolna do służby.
– To komisje lekarskie, a nie minister powinny decydować o niezdolności do pracy. Powodem krytyki jest nadmierny rygoryzm i automatyzm rozporządzenia – argumentował Wojciech Hermeliński, sędzia sprawozdawca.
Zdaniem Trybunału jest ono niezgodne z art. 60 w związku z art. 30 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W sposób nieproporcjonalny ogranicza prawo dostępu do służby publicznej. Nie jest bowiem konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego bądź dla zdrowia.