Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Resort określa w tym projekcie wymagania techniczne i sanitarne dla ośrodka, dokąd trafią przestępcy, którym dawniej zamieniono karę śmierci na 25 lat pozbawienia wolności zamiast na dożywocie.

Z propozycji ministerstwa wynika, że w ośrodku dyssocjalnym ma się znaleźć 60 łóżek, pokoje do prowadzenia terapii oraz gabinet zabiegowy. Okna i drzwi będą wyposażone w urządzenia uniemożliwiające samowolne oddalenie się z budynku. Chodzi tu o system czujek podczerwieni sygnalizujący próbę opuszczenia ośrodka.

Co więcej, ministerstwo proponuje, aby ośrodek dyssocjalny miał system telewizji wewnętrznej. Znajdą się tam także elektroniczne urządzenia sygnalizujące niekontrolowane otwarcie drzwi lub okien.

Specjalne urządzenia alarmowe sygnalizujące zagrożenie dostanie też personel zatrudniony w ośrodku. A zgodnie z wymogami Ministerstwa Zdrowia ma tam pracować co najmniej jeden psychiatra, sześciu psychologów, 14 pielęgniarek, siedmiu terapeutów zajęciowych i 27 pracowników ochrony.

etap legislacyjny konsultacje społeczne