Audyt funkcjonowania przepisów o korzystaniu ze strzelnic

Policja sprawdza, jak funkcjonuje prawo regulujące dostęp do strzelnic. Od efektu kontroli zależą losy ewentualnych nowelizacji.

Publikacja: 02.10.2014 09:46

Teraz korzystanie ze strzelnic reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z

Teraz korzystanie ze strzelnic reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2000 r.

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uzgodniło z policją przeprowadzenie audytu funkcjonowania regulacji, które określają warunki korzystania ze strzelnic.

Jest to spowodowane ostatnimi tragicznymi zdarzeniami w obiektach w Chorzowie i Wrocławiu. W obu zginęli ludzie. Na pierwszej strzelnicy śmierć poniósł instruktor, który został zastrzelony przez kursanta. Na drugiej strzelający najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

W zeszłym roku do śmiertelnych wypadków doszło na strzelnicach w Legnicy i Poznaniu.

– Policja dokona kompleksowej analizy przepisów regulujących dostęp do broni na strzelnicach, a także zbada, czy przedsiębiorcy prowadzący tego rodzaju obiekty właściwie stosują obowiązujące regulacje – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik ministra spraw wewnętrznych.

Policja rozpoczęła już także kontrolę przepisów. Resort spraw wewnętrznych chce się dowiedzieć od podległej mu służby, czy przepisy sprzed niemal piętnastu lat odpowiadają współczesnym normom bezpieczeństwa wynikającym ze znacznego wzrostu popularności amatorskiego korzystania z broni. Oprócz tego pod lupę wzięte będą same strzelnice i ich regulaminy, które muszą spełniać minimum określone w rozporządzeniu.

Teraz korzystanie ze strzelnic reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2000 r. Określa ono wzorcowy regulamin przewidziany dla takich obiektów. Zgodnie z nim osoba korzystającą ze strzelnicy musi być pełnoletnia i trzeźwa. Zaostrzone rygory może nałożyć sam obiekt. Instruktor może także wyrzucić z obiektu osobę, która zachowuje się niebezpiecznie. Jak jednak widać, przepisy nie zawsze zapobiegają tragediom.

Zdaniem podinspektora Krzysztofa Hajdasa z Komendy Głównej Policji śmiertelne wypadki na strzelnicach mają charakter incydentalny.

– Niemniej przyjrzymy się obowiązującemu prawu. Ważne będą dla nas także ustalenia prokuratury w sprawach z Wrocławia i Chorzowa. Na wyniki naszego audytu przyjdzie jednak poczekać – informuje podinspektor.

Ewentualne uwagi policjantów do funkcjonującego rozporządzenia mają zdecydować o tym, czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaostrzy wymagania formalne, które trzeba spełnić przed sięgnięciem po broń na strzelnicy. Możliwe są różne rozwiązania, jedno z nich to obowiązek przedstawiania badań psychologicznych.

Przedstawiciele strzelnic twierdzą jednak, że zmiany idące tak daleko nie są potrzebne. Ich zdaniem sytuacje niebezpieczne zdarzają się tak rzadko, że restrykcje uderzyłyby w osoby regularnie korzystające ze strzelnic.

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Sądy i trybunały
Student po IV roku prawa wie wszystko, co potrzebne, by być asystentem sędziego
Zawody prawnicze
Ewa Wrzosek ukarana. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym zdecydował
Sądy i trybunały
Sędzia Koska-Janusz jednak poprowadzi proces ws. Funduszu Sprawiedliwości
Sądy i trybunały
Dariusz Mazur tłumaczy powody nagłej wolty Ministerstwa Sprawiedliwości