Nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji z 2010 roku powiększono katalog wierzytelności przy ściąganiu których obowiązuje obniżona opłata stosunkowa w wysokości 8 proc. wyegzekwowanego świadczenia. Chodzi o art. 49 ust. 1 ustawy.
Niższa opłata objęła świadczenia z ubezpieczenia społecznego, jak również takie świadczenia jak: zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, stypendium oraz dodatek szkoleniowy.
W uzasadnieniu wyjaśniono, iż zmiana ta miała przede wszystkim zmniejszyć finansowe dolegliwości egzekucji prowadzonych w stosunku do osób, które często wymagają pomocy państwa.
Jak się okazuje, pomimo znaczącego poszerzenia katalogu upoważniającego komornika do zastosowania niższej, 8-procentowej stawki, nadal nie uwzględniono w nim żołnierzy zawodowych oraz innych funkcjonariuszy służby mundurowych korzystających ze świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, jak również osób korzystających z ubezpieczenia społecznego rolników.
Sprawą tą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego poskarżył się mężczyzna pobierający świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.