Sześć spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, trwających łącznie 35 godzin, 20 tys. badań wykonanych u odwiedzających, 50 zamkniętych oddziałów szpitalnych w całej Polsce, jeden nowy wiceminister, 112 tys. zł na miesięczne wynagrodzenia wiceministrów zdrowia – tak w 33. dniu funkcjonowania białego miasteczka jego działanie podsumował Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia (KPSOZ).
Daty i konkrety
I przedstawili własny projekt porozumienia z propozycjami zmian w konkretnych ustawach i terminach ich wdrożenia.
Czytaj więcej
Szpital MSWiA w Warszawie sprzeniewierzył środki publiczne, które miały być przeznaczone na dodatek covidowy dla personelu medycznego - twierdzą medycy zatrudnienie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w zawiadomieniach złożonych w prokuraturze.
– Porozumienie zaproponowane przez ministra zdrowia było intencyjne. Nasze jest oparte na prawie, może być egzekwowane i weryfikowane przez nas jako podpisujących – tłumaczyła Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). Porozumienie medyków ma być zakotwiczone w propozycji ministerialnej.
KPSOZ zmodyfikował nieco postulaty płacowe dla zatrudnionych w publicznej ochronie zdrowia i zaproponował ścieżkę dochodzenia do ostatecznych współczynników. Od października lekarz ze specjalizacją miałby liczyć na 1,45 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za rok poprzedzający (w 2020 r. 5167 zł brutto), od 1 lipca 2022 r. współczynnik ten wynosiłby 2,2, a od 1 lipca 2023 r. – 3. Dla farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty czy innego pracownika wykonującego zawód medyczny, który ma tytuł magistra i specjalizację, współczynniki te wynosiłyby – odpowiednio – 1,19, 1,7 i 2,2.