Inwestor działa bowiem w interesie publicznym, który ma prymat nad interesem indywidualnych obywateli – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Projekt rozbudowy trzech odcinków dróg gminnych w związku z przebudową skrzyżowania ulic przedstawił prezydent miasta, działający na podstawie tzw. specustawy drogowej z 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na jego wniosek starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę.
Czytaj też: Ograniczanie praw właścicieli przy prowadzeniu inwestycji drogowych
Od decyzji starosty odwołał się do wojewody lubuskiego Adam Z. (dane zmienione), użytkownik wieczysty nieruchomości przy jednym z odcinków drogi przeznaczonych do rozbudowy. Domagał się uchylenia bądź zmiany decyzji, ustalającej m.in. granice podziału jego działki. Umieszczenie jeszcze jednego pasa zieleni poza pasem drogowym spowoduje nadmierne wywłaszczenie oraz odetnie jego działkę od chodnika. Uniemożliwi to zabudowę pozostałej części nieruchomości.
Poza tym brak dostępu z chodnika do działki usługowej narusza przepisy rozporządzenia z 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.