Od 7 czerwca obowiązuje nowa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352710]ustawa – o infrastrukturze informacji przestrzennej (DzU nr 76, poz. 489)[/link]. Zdaniem jej autorów regulacja ma wywrzeć bezpośredni, pozytywny wpływ na funkcjonowanie organów administracji publicznej, nie tylko rządowej, ale i samorządowej.
[b]Z nowych regulacji skorzystają przede wszystkim służby geodezyjne i kartograficzne, geologiczne i hydrologiczne, a także inspekcja ochrony środowiska, GUS czy krajowy zarząd gospodarki wodnej.[/b]
Uchwalona 4 marca 2010 r. ustawa przyczynić się ma ponadto do znacznego podniesienia konkurencyjności gospodarki i przedsiębiorczości. Infrastruktura informacji przestrzennej, jaka zostanie zbudowana na podstawie jej przepisów, ułatwi przedsiębiorcom i inwestorom dostęp do kompleksowej i zintegrowanej informacji przestrzennej o sposobie zagospodarowania i przeznaczeniu terenu oraz o walorach gospodarczych i przyrodniczych poszczególnych jednostek terytorialnych kraju. Będzie więc ona potężnym narzędziem promocji kraju, jego regionów, powiatów i gmin.
[srodtytul]Ustawowa definicja[/srodtytul]
Czym jest infrastruktura informacji przestrzennej? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w przepisach ustawy. Znajdziemy je bez trudu, już bowiem w jednym z pierwszych jej przepisów zawierającym definicje pojęć używanych w jej treści (art. 3).