– Pracujemy nad projektem ustawy, która zwalnia operatorów sieci komórkowych z części opłat koncesyjnych. W zamian pieniądze te mają trafić na inwestycje w sieci oraz na komputery dla uczniów – poinformowała na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.
Trzej najwięksi operatorzy sieci komórkowych w Polsce: Polkomtel (Plus), Centertel (Orange) i PTC (Era), muszą do 2022 r. wpłacić do budżetu państwa prawie 900 mln euro za koncesje na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS). Rząd zgodził się na ich zmniejszenie, ale w zamian część pieniędzy ma być przeznaczona na laptopy dla uczniów.
Według projektu we wrześniu każdy pierwszoklasista zarówno ze szkół publicznych, jak i niepublicznych otrzymałby netbooka. Na ten cel ma zostać przeznaczonych ok. 240 mln euro, czyli miliard złotych. Jeden komputer miałby kosztować ok. 400 zł. Ministerstwo liczy, że w ten sposób uda się wyposażyć pięć kolejnych roczników pierwszoklasistów. O szczegółach projektu poinformowała "Gazeta Wyborcza".
Nie wiadomo na razie, w jaki sposób komputery będą kupowane. Projekt obecnie jest w konsultacjach środowiskowych i zawiera dwa warianty: bezpośredni zakup komputerów przez operatorów oraz fundusz, na który będą oni wpłacać pieniądze, a rząd będzie z niego korzystał w ramach programu "Komputer dla ucznia". – Szczegóły zostaną dopiero dopracowane – mówi Gaj.
Radości z projektu nie ukrywa Ministerstwo Edukacji. – Cieszymy się bardzo, że Ministerstwo Infrastruktury znalazło środki na doposażenie polskich szkół – mówi rzecznik MEN Grzegorz Żurawski.