Nie tylko seniorzy w rodzinnych domach pomocy społecznej

Osoby prowadzące dom pomocy będą musiały zapewnić lepsze warunki lokalowe

Publikacja: 14.02.2012 06:43

Nie tylko osoby starsze znajdą opiekę w rodzinnych domach pomocy. Według projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zamieszkają w nich również niepełnosprawni, niezależnie od wieku. Prowadzący dom pomocy będą musieli jednak zdecydować, komu mają świadczyć usługi. W jednym domu zamieszkają albo niepełnosprawni, albo osoby starsze.

Powiększa się grono podmiotów, które mogą prowadzić placówkę opiekuńczą. Obok osób fizycznych rodzinny dom pomocy założą także organizacje pożytku publicznego.

W rozporządzeniu pojawi się nowe wymaganie dotyczące tytułu prawnego do budynku, w którym świadczone są usługi opiekuńcze. Musi on być własnością osoby lub organizacji pożytku publicznego prowadzącej dom lub znajdować się w dzierżawie. Ma to dawać poczucie stabilizacji podopiecznym.

Domy pomocy mają spełniać bardziej wyśrubowane kryteria lokalowe. Pokoje jednoosobowe będą musiały liczyć 12 mkw. zamiast 9 mkw. W pokoju dwuosobowym na jednego lokatora ma przypadać przynajmniej 8 mkw. zamiast 6 mkw. Projekt rozporządzenia w ogóle nie przewiduje pokoi trzyosobowych. Co więcej, prowadzący dom musi zapewnić jego mieszkańcom dostęp do kuchni. Obecnie nie ma takiego obowiązku.

Funkcjonujące już domy pomocy dostaną czas na przystosowanie się do nowych warunków do końca przyszłego roku.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr