W środę 25 grudnia wchodzą w życie dwa rozporządzenia wykonawcze do kodeksu wyborczego.
Pierwsze, wydane przez ministra kultury, określa sposób przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów. Zgodnie z nim wykazy list podpisów dla kandydata i list wyborczych przechowuje się przez dziesięć lat. Wszystkie dokumenty umożliwiające weryfikację sprawozdań finansowych komitetów wyborczych (m.in. faktury) – przez pięć lat. Z rozporządzenia wynika też, że do archiwów państwowych nie przekazuje się tych dokumentów, które stanowią materiał dowodowy w sprawach karnych i innych postępowaniach (np. protesty wyborcze).
Drugie rozporządzenie, wydane przez ministra spraw wewnętrznych, nowelizuje przepisy w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania innym państwom członkowskim UE danych zawartych w rejestrze.
26 grudnia zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji określające zasady postępowania z przesyłkami w głosowaniu korespondencyjnym niepełnosprawnych.
– Konieczność jego wydania wynikała z potrzeby dostosowania przepisów do zmian w prawie pocztowym, które wprowadziło pojęcie operatora wyznaczonego – wyjaśnia Katarzyna Kobierska, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.