RADY POWIATU W.
z dnia 12 czerwca 2013 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W.
1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza ?się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst uchwały Nr VII/169/2012 Rady Powiatu W. z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie nadania statutu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz., poz. .....) z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1) ?uchwałą Nr XX/203/2012 Rady Powiatu W. z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2013 r. poz. 1483) ;
2) ?uchwałą Nr XXIII/226/2013 Rady Powiatu W. z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 5980).
2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity nie obejmuje:
1) ?§ 2 i § 3 uchwały Nr XX/203/2012 Rady Powiatu W. z dnia 28 grudnia ?2012 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2013 r. poz. 1483), które stanowią:
„§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.";
2) ?§ 2 i § 3 uchwały Nr Nr XXIII/226/2013 Rady Powiatu W. z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 5980), które stanowią:
„§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego."
Przewodnicząca Rady Powiatu W.
Różnice widać na pierwszy rzut oka:
• ?obwieszczenie ma dwie części,
• ?w części pierwszej przy wymienianych tytułach uchwał pojawiły się ich adresy publikacyjne,
• ?w części drugiej znalazły się przepisy, które nie mogły być ujęte w tekście jednolitym.
Po tak zredagowanym obwieszczeniu powinien się pojawić załącznik w postaci tekstu uchwały pierwotnej, którą po raz pierwszy rada powiatu W. nadała statut SP ZOZ w W., dopiero załącznikiem do tej uchwały powinien być tekst jednolity statutu.
Tymczasem tekst, który rada powiatu W. ogłosiła jako załącznik do obwieszczenia, w zasadzie nie nadaje się do sklasyfikowania jako tekst jednolity. To ledwie tekst ujednolicony, czyli tekst pierwotny, na który naniesiono dotychczasowe zmiany. Mógłby się stać tekstem jednolitym, gdyby zaopatrzono go w niezbędne informacje o poszczególnych zmianach, które zostałyby ujęte w odnośniki, czyli notatki określonej treści, oznaczone znajdującymi się przy oznaczeniu znowelizowanej jednostki redakcyjnej w indeksie górnym cyframi arabskimi z półnawiasem po prawej stronie. Treść odnośnika umieszcza się pod kreską poziomą u dołu strony, na której występuje znowelizowany przepis. W zależności od rodzaju zmiany odnośnik ma odpowiednią treść.
Odnośnik opisujący dodanie przepisu ma brzmienie:
„1)Dodany przez § ... pkt ... uchwały nr ... Rady Powiatu W. z dnia ... r. (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. ...), która weszła w życie z dniem ... r."
Odnośnik opisujący zmianę brzmienia przepisu wprowadzonej tą samą uchwałą powinien brzmieć:
„2) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt ... uchwały, o której mowa w odnośniku 1."
Odnośnik opisujący uchylenie przepisu dokonane tą samą uchwałą powinien mieć brzmienie:
„3)Przez § 1 pkt... uchwały, o której mowa w odnośniku 1." Wówczas w miejscu uchylonego przepisu pozostaje tylko oznaczenie jednostki redakcyjnej (np. § 2) i ujęty w nawias wyraz „uchylony" oraz oznaczenie odnośnika w indeksie górnym:
Przykład: „§ 2. (uchylony).3)"
W analizowanym przykładzie w wyniku nowelizacji w § 8 w ust. 1 w pkt 1 lit. f otrzymała nowe brzmienie:
„f) Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – 4 łóżka w tym 4 intensywnej opieki medycznej,"
Prawidłowo opisana zmiana powinna wyglądać następująco:
f)2) Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii – 4 łóżka w tym 4 intensywnej opieki medycznej,
2) ?W brzmieniu ustalonym przez § 1 uchwały Nr XX/203/2012 Rady Powiatu W. z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2013 r. poz. 1483), która weszła w życie z dniem 23 lutego 2013 r.
Tym samym przepisem uchwały nowelizującej dodano cztery litery wyliczenia:
„zo) ?Gabinet diagnostyczno-zabiegowy – poradnie specjalistyczne,
zp) ?Gabinet diagnostyczno-zabiegowy – Poradnia Okulistyczna,
zr) ?Gabinet diagnostyczno-zabiegowy – poradnie specjalistyczne,
zs) ?Gabinet diagnostyczno-zabiegowy – Poradnia Ginekologiczno-Położnicza.", a drugą uchwałą dodano jeszcze jedną:
„zt) Poradnia Ortodontyczna."
Prawidłowo opisane zmiany:
zo)3) Gabinet diagnostyczno-zabiegowy – poradnie specjalistyczne,
zp)3) Gabinet diagnostyczno-zabiegowy ?– Poradnia Okulistyczna,
zr)3) Gabinet diagnostyczno-zabiegowy ?– poradnie specjalistyczne,
zs)3) Gabinet diagnostyczno-zabiegowy ?– Poradnia Ginekologiczno-Położnicza,
zt)4) Poradnia Ortodontyczna.
3) ?Dodana przez § 1 uchwały, o której mowa w odnośniku 2.
4) ?Dodana przez § 1 pkt 1 uchwały Nr Nr XXIII/226/2013 Rady Powiatu W. z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w W. (Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 5980), która weszła w życie z dniem 13 maja 2013 r.
Warto zwrócić uwagę, że jeżeli dwa lub więcej przepisów zmienia się lub dodaje albo uchyla w ramach jednej zmiany (paragrafu lub punktu), w treści aktu przy zmienianych jednostkach redakcyjnych podaje się ten sam numer odnośnika. Nie wystarczy podać go przy pierwszej zmienianej jednostce, bo wówczas pozostałe będą nieopisane w odnośniku.
Trzeba pamiętać, że odnośniki służą również do opisywania długich adresów publikacyjnych powoływanych w przepisach aktów normatywnych – odnośnik rozwijający adres publikacyjny ustawy, która nie ma tekstu jednolitego brzmi:
„1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z ... r. poz. .... oraz z ... r. poz. ... ."
Odnośnik stosowany w przypadku ustaw mających teksty jednolite:
„1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z ... r. poz. .... oraz z ... r. poz. ... ."
Wówczas w treści przepisu pozostawia się tylko adres pierwszej publikacji i dodaje się oznaczenie odnośnika w indeksie górnym.
Odnośników używa się też do wyjaśniania sytuacji, gdy w przepisie znajduje się pojęcie już nieobowiązujące, którego nie uaktualniono w drodze stosownej nowelizacji. Wówczas odnośnik brzmi:
„4) Obecnie: tu nowe pojęcie zgodnie z art. ... ustawy z dnia ... o ... (Dz. U. poz. ...), która weszła w życie z dniem ... ."
Tak dopracowany tekst można nazwać tekstem jednolitym uchwały. Poznanie wszystkich tajników tworzenia tekstów jednolitych wymaga uważnego czytania ZTP i literatury poświęconej legislacji, która jest coraz bogatsza. Zachęcam.
podstawa prawna: ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (DzU. z 2013 r. poz. 217 Ze zm.)
podstawa prawna: rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (DzU Nr 1200, poz. 908)
Od redakcji Pismo urzędowe i akt prawny to dwa różne rodzaje tekstów. Są więc inaczej tworzone. Akt prawny konstruowany jest zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej, a pismo urzędowe – zgodnie z normą językową.
Mariusz Lachowski naczelnik Wydziału Tekstów Jednolitych i Analiz Techniki Prawodawczej Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu
Statut samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jako akt prawa miejscowego podlega ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Konsekwencją tego jest konieczność wypełniania dyspozycji art. 16 ust. 3 tej ustawy i ogłaszanie jednolitego tekstu uchwał w sprawie statutu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w ciągu 12 miesięcy od ich nowelizacji. Poprawnie opracowany tekst jednolity pomaga zrozumieć i stosować przepisy, których jest odzwierciedleniem – przygotowany niezgodnie z Zasadami techniki prawodawczej (ZTP) może spowodować niemałe zamieszanie w regulacji nim objętej.