Warto jednak przed podjęciem decyzji o ewentualnej sprzedaży czy darowiźnie zajrzeć do aktu notarialnego sprzedaży mieszkania przez gminę. Gdyby zastrzeżono w nim łagodniejsze warunki utraty prawa do bonifikaty, niż tu wskazane, a wynikające z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, obowiązujące jest to, co zapisano w akcie notarialnym.
5 lat - Przez taki okres od wykupu mieszkania gmina może żądać zwrotu bonifikaty w razie jego sprzedaży
Trzeba zaznaczyć, że bonifikatę zwraca się w wysokości zrewaloryzowanej. Waloryzuje się ją według wskaźników cen nieruchomości ogłaszanych przez prezesa GUS w drodze obwieszczeń w Monitorze Polskim.
Często gminy przy sprzedaży obciążają lokum hipoteką kaucyjną na swą rzecz, co daje im gwarancję wyegzekwowania bonifikaty od nowego właściciela, jeśli nie odda jej osoba, która wykupiła mieszkanie. Obowiązek zwrotu bonifikaty przechodzi teraz na osobę bliską, jeżeli ta sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od dnia wykupu lokum bezpośrednio od gminy. Przepisy ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami są w tym względzie od ostatniej nowelizacji jednoznaczne. W nowym art. 68 ust. 2b znalazło się wyraźne zastrzeżenie, że obowiązek ten, przewidziany w art. 68 ust. 2, dotyczy także osoby bliskiej, która zbyła lub wykorzystała nieruchomość na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty przed upływem dziesięciu lat, a w przypadku mieszkań przed upływem pięciu lat, licząc od pierwotnego nabycia, tj. od wykupu lokum od gminy lub Skarbu Państwa.
Przytoczony przepis wszedł w życie 22 października 2007 r. Nie ma jasności, czy osoba bliska musi zwrócić bonifikatę, jeśli wyzbyła się nieruchomości przed tą datą, a nie minęło jeszcze pięć lat od wykupu. Tę kwestię ma wyjaśnić Sąd Najwyższy w uchwale, którą podejmie w powiększonym składzie siedmiu sędziów.
Bez obawy utraty bonifikaty osoba, która wykupiła mieszkanie od gminy albo od Skarbu Państwa, może teraz, bez względu na okres, jaki minął od wykupu: