Lokal mieszkalny może wykupić najemca. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej osób, ale umowa jest podpisana tylko z czytelniczką, oznacza to, że wyłącznie ona będzie mogła wykupić je na własność. Aby to zrobić, czytelniczka musi posiadać umowę najmu zawartą na czas nieokreślony. Poza tym nie wolno jej zalegać z opłatami czynszowymi, a lokal musi mieć uregulowany stan prawny.
Osoby, które chciałyby wykupić mieszkanie, powinny się zgłosić do właściwego wydziału w urzędzie miasta, np. wydziału gospodarki komunalnej. Procedura sprzedaży mieszkania trwa, w zależności od miasta, kilka miesięcy.
Gmina może sprzedać mieszkanie, ale nie musi. Gdy podejmie taką decyzję, to zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami powinna poinformować o tym na piśmie. Jeśli w budynku były już sprzedawane lokale, oznacza to, że wszystkie kwestie formalne zostały uregulowane, a dokumentacja niezbędna do ustanowienia samodzielnych lokali mieszkalnych jest przygotowana.
Wszelkie koszty związane z dokonaniem sprzedaży lokalu, takie jak np. koszty aktu notarialnego czy wyceny wartości mieszkania przez rzeczoznawcę, ponosi nabywca.
Konieczne jest też ustalenie wartości wykupywanego mieszkania. Zajmuje się tym rzeczoznawca majątkowy. Przy tego typu transakcjach stosuje do wyceny metodę porównawczą. W uproszczeniu polega ona na porównaniu kilku podobnych transakcji i wyciągnięciu średniej kwoty. Mieszkanie zostanie wycenione ponadto z uwzględnieniem metrażu, piętra w bloku, stanu technicznego, miejsca położenia w danym mieście, daty oddania go do użytku oraz w zależności od przewidzianej bonifikaty, której wartość powinna się znaleźć w odpowiedniej miejskiej uchwale.