Stanowisko dyrektora powierza organ prowadzący szkołę kandydatowi wyłonionemu w drodze konkursu. Artykuł 36a ust. 2 stanowi, że osobie, która konkurs wygrała, nie można odmówić powierzenia tego stanowiska.
[srodtytul]Skład komisji[/srodtytul]
W celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący powołuje komisję. W jej skład wchodzi trzech przedstawicieli organu prowadzącego, dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po jednym przedstawicielu rady pedagogicznej, rady rodziców i zakładowej organizacji związkowej. Ostatni z wymienionych członków komisji nie może być jednak zatrudniony w szkole, której konkurs dotyczy.
W konkursie mogą startować przede wszystkim nauczyciele. Ale, jak wynika z treści ustępu 2 art. 26 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7300190BC18A3C031F33ABD3AD7E60C6?n=1&id=175841&wid=327608]ustawy o systemie oświaty[/link], nie tylko, przewiduje on bowiem, że stanowisko dyrektora można również obsadzić osobą, która nie jest nauczycielem. W takiej sytuacji konieczne jest zasięgnięcie opinii właściwego organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
Należy również pamiętać, że dyrektor, który nauczycielem nie jest, nie może sprawować nadzoru pedagogicznego w szkole. W konsekwencji kompetencje z tym związane wykonuje inny nauczyciel zajmujący stanowisko kierownicze w szkole, np. wicedyrektor.