Prawnymi formami ochrony zabytków są: wpis do rejestru, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego oraz – od 5 czerwca 2010 r. – ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.
Ponadto od 5 czerwca 2010 r. nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F84714EFDF170C9D500673A27A45B58B?id=170666]ustawy o ochronie zabytków[/link] wprowadza obowiązek uwzględnienia ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przy sporządzaniu rozmaitych dokumentów strategicznych i planistycznych.
Dotyczy to nie tylko koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ale również [b]strategii rozwoju województw, analiz i studiów z zakresu zagospodarowania powiatu, strategii rozwoju gminy,[/b] studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, planów przestrzennych, a nawet decyzji o warunkach zabudowy.
[srodtytul]Rozszerzony zakres opieki[/srodtytul]
Rozwiązania takie wprowadziła uchwalona 18 marca 2010 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352265]nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która właśnie 5 czerwca bieżącego roku weszła w życie (DzU nr 75, poz. 474).[/link]