„Ponad połowa inwestycji publicznych w Polsce to inwestycje samorządów terytorialnych” – powiedział Ryszard Grobelny, prezes Związku Miast Polskich i prezydent Poznania na dzisiejszej konferencji prasowej.
Samorządy inwestują głównie w transport, ochronę środowiska, ale także w sport i edukację. „Żeby można było inwestować samorządy muszą się zadłużać. Wymagają tego m.in. procedury pozyskiwania pieniędzy unijnych, gdzie konieczny jest wkład własny” – mówił Piotr Uszok, prezydent Katowic.
Ze statystyk przedstawionych przez ZMP wynika, że samorządy w całości są zadłużone jedynie w wysokości jednej czwartej swoich ustawowych możliwości. Żadne województwo samorządowe, ani żaden powiat nie przekracza tego limitu. Jedynie 8 gmin i jedno miasto na prawach powiatu przekroczyło już ten limit. Niektóre miasta, takie jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław zbliżają się do dopuszczalnego poziomu zadłużenia.
W skali kraju samorządy są zadłużone na kwotę ponad 40 mld złotych, natomiast zadłużenie państwa przekracza 650 mld. zł – przedstawiono na konferencji.
ZMP wskazuje, że na poziom zadłużenia samorządów miał wpływ także spadek dochodów własnych. Wynika on – jak podkreśla Grobelny – nie z ogólnego kryzysu ekonomicznego, ale z decyzji parlamentu, który obniżył stawki PIT i wprowadził ulgi prorodzinne.