Obowiązująca od 1 stycznia ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych będzie miała znaczący wpływ na politykę lekową szpitali.
W art. 49 zawarty jest zakaz stosowania wszelkich zachęt odnoszących się do farmaceutyków refundowanych. Oznacza to, że producenci medykamentów i hurtownicy nie mogą zachęcać do zakupu swoich produktów, oferując rabaty, promocje czy upusty.
Co więcej, firmy farmaceutyczne nie mogą na gruncie nowych przepisów udzielać darowizn z leków. Przepis jest niejednoznaczny, ale Jakub Gołąb, rzecznik prasowy resortu zdrowia, wyjaśnia, że działanie firmy farmaceutycznej i szpitala będzie nielegalne, jeśli w zamian za darmowe leki dyrektor placówki zobowiąże się, że będzie stale kupował farmaceutyki u tego samego dostawcy.
Powodem zmian, dla których powstał art. 49, było zjawisko marnotrawienia leków. W uzasadnieniu do ustawy refundacyjnej urzędnicy podkreślali, że zarówno pacjenci, jak i lecznice kupują za dużo medykamentów, które i tak się później przeterminowują i trafiają do utylizacji.
Ceny leków szpitalnych mają charakter maksymalny