Zwolnienie z wymogu przeprowadzenia przetargu objęłoby te gminy, w których spółka lub zakład budżetowy wykonuje działalność użyteczności publicznej na terenie gminy i na jej rzecz. W takiej sytuacji zadania związane z gospodarką odpadami komunalnymi zostałyby po prostu zlecone gminnej spółce. Taki pomysł mają posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali autopoprawkę do swojego wcześniejszego projektu noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W uzasadnieniu do swojej nowej propozycji posłowie zwracają uwagę, że przymus organizowania przetargów nie wynika z przepisów prawa polskiego ani europejskiego. Wskazują, że taka konieczność podkreśla Ministerstwo Środowiska w odpowiedziach na interpelacje posłów. Zdaniem posłów wymóg przeprowadzenia przetargu, gdy w gminie działa spółka zajmująca się taką działalnością jest nadgorliwością polskich władz.

Zgodnie z przygotowaną propozycją jeżeli gminna spółka lub jej akcje zostaną sprzedane, to wówczas władze samorządu terytorialnego będą zobowiązane do zorganizowania przetargu. Wówczas dotychczasowa spółka komunalna, jak i inne przedsiębiorstwa będą ze sobą konkurować o zlecenie im usług odbioru odpadów.