Od dziś obowiązują przepisy ustawy z 12 października 2012 r. nowelizującej ustawę – Przepisy wprowadzające kodeks wyborczy.
Nowelizacja zmienia brzmienie tylko jednego przepisu – art. 16. Dopisano do niego formułę mówiącą, że do kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz kadencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w czasie której ustawa wymieniona (czyli kodeks wyborczy) weszła w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Chodzi o przepisy ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Uchwalona 12 października 2012 r. ustawa przesądza ostatecznie, że do końca kadencji 2010–2014, a więc obecnej, mandaty radnych (wójtów) wygasza się na zasadach i w trybie określonym przepisami ordynacji wyborczej i ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, a nie kodeksu wyborczego.
Oznacza to, że do końca obecnej kadencji stwierdzaniem, że mandat wygasł, będą zajmować się właściwe rady (sejmiki), a w razie ich bezczynności wojewodowie. Czynności tych natomiast nie mogą jeszcze wykonywać komisarze wyborczy. Ich kompetencja bowiem wynika z kodeksu wyborczego. Jego zaś regulacje nie znajdują obecnie do tych spraw zastosowania.
Wchodząca w życie nowelizacja przepisów wprowadzających kodeks wyborczy wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 lipca 2011 r. (sygn. K 9/11).