Rada Gminy Olszanica stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego na skutek utraty prawa wybieralności. Przeciwko radnemu prowadzone było postępowanie karne zakończone w zeszłym roku prawomocnym wyrokiem, w którym sąd rejonowy warunkowo umorzył postępowanie w sprawie popełnienia przez radnego przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego.
Były radny zarzucił uchwale rady sprzeczność z ustawą z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Jego zdaniem rada błędnie zastosowała poprzednio obowiązującą ustawę z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Zgodnie z nią osoby, co do których warunkowo umorzono postępowanie karne za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, nie posiadają prawa wybieralności do rad. Obecna ustawa – Kodeks wyborczy nie zawiera takiego przepisu i zmniejsza rygor tzw. biernego prawa wyborczego w stosunku do ordynacji z 1998 r.
Rada Gminy Olszanica nie zgodziła się z argumentacją byłego radnego i wyjaśniła, że do radnych obecnej kadencji, tj. lat 2010–2014, stosuje się przepisy ustawy – Ordynacja wyborcza.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przyznał rację radzie gminy. Artykuł 16 ust. 2a ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Przepisy wprowadzające kodeks wyborczy stanowi, iż w obecnej kadencji, rozpoczętej w 2010 r., do wygaśnięcia mandatów radnych oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów mają zastosowanie przepisy ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (sygn. akt: II SA/Rz 59/14).
Radny, którego dotyczyła uchwała, został wybrany w wyborach samorządowych przeprowadzonych w czasie obowiązywania starej ordynacji wyborczej, tj. w roku 2010. Kodeks wyborczy wszedł w życie 1 sierpnia 2011 r., czyli już w trakcie trwania kadencji rady. Zdaniem sądu, mimo że w czasie podejmowania przez radę uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego obowiązywały przepisy kodeksu wyborczego, organ stanowiący gminy miał obowiązek kierować się przepisami aktu nieobowiązującego. O tym właśnie decyduje art. 16 ust. 2a ustawy – Przepisy wprowadzające – dodał sąd.