Rada powiatu żagańskiego powierzyła gminie Żagań o statusie miejskim prowadzenie powiatowej biblioteki publicznej. Przyjęła, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą wcześniejszą, od 1 stycznia tego roku.
Wojewoda lubuski unieważnił uchwałę z powodu nadania jej wstecznej mocy obowiązującej. A nie było ku temu przesłanek.
Zauważył, że w polskim porządku prawnym obowiązuje generalna zasada zakazująca działania prawa wstecz. Zasada lex retro non agit nie ma jednak charakteru bezwzględnego i sam ustawodawca dopuścił wyjątki od jej stosowania. Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego dowiadujemy się, że odstępstwo od omawianej zasady jest dopuszczalne wówczas, gdy „jest to konieczne dla realizacji wartości konstytucyjnej, ocenionej jako ważniejsza od wartości chronionej zakazem retroakcji", „a realizacja tej zasady nie jest możliwa bez wstecznego działania prawa" (wyrok TK z 7 lutego 2001 r., sygn. K 27/00).
W tym wypadku – ocenił organ nadzoru – nie sposób dopatrzyć się jakichkolwiek okoliczności, które uzasadniałyby nadanie uchwale powiatu wstecznej mocy obowiązującej. Powierzenie w drodze porozumienia gminie Żagań prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej nie realizuje bowiem żadnej wartości konstytucyjnej (a już na pewno wartości, która może być oceniana jako ważniejsza od wartości chronionej zakazem retroakcji), nie przyznaje żadnych szczególnych uprawnień – stwierdził wojewoda ( sygnatura akt NK-I.4131.24.2014.Azie).